Zaměstnavatel a jeho práva

Mám pár otázek, které mi nejsou zcela jasné, tak se chci s Váma poradit:

1.Může mě zaměstnavatel propustit po zkušební době, když mu nepodepíšu výpověd?

2.Je někde v zákoně uvedeno, že mi může zaměstnavatel zakázat jít darovat krev nebo plazmu v pondělí a pátek?

3.Kolik vytýkacích dopisů mi musí zaměstnavatel min.dát, aby mě mohl propustit???

Nejlepší odpověď
BEAES

1.-ano
2.-Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště.
3.- 3 dopisy

Další odpovědi
standa

ad 1) NEMŮŽE (myšleno z důvodu ´nepodepsání výpovědi´)

  • případné ´nepodepsání´ výpovědi druhou smluvní stranou nemá žádný vliv na její (ne)platnost…, důležité je pouze, aby tato písemnost byla prokazatelně doručena
  • po skončení zkušební doby vás zaměstnavatel může propustit, ale POUZE na základě zákonem daných důvodů (viz např. § 52 ZP)

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

ad 2) NENÍ

  • darování krve patří mezi vyjmenované překážky v práci na straně zaměstnance (§ 203/2.d)

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h1.aspx

  • zaměstnavatel je povinen poskytnout volno + náhradu mzdy při této překážce v práci VŽDY

ad 3) MINIMÁLNĚ DVA (pokud máte na mysli § 52/g) */
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

  • zde se uvádí, že lze dát výpověď pro SOUSTAVNÉ méně závažné porušení prac.kázně s tím, že na možnost případné výpovědi musí být zaměstnanec při těchto jednotlivých ménězávažných porušeních upozorněn opakověně během 6ti měsíců
  • zákoník práce blíže nespecifikuje počet opakování, ale už počet 2 a více může zaměstnavatele opravňovat ke splnění výše zmiňované zákonné náležitosti
  • nicméně až soud může definitivně potvrdit zda už dvě drobná porušení prac.kázně mohou vést až k výpovědi, a to podle míry a intenzity těchto provinění, rovněž tak i podle řady dalších zaměstnancových charakteristik, které soud spravedlivě zkoumá…

*/ pokud by se však jednalo o závažné porušení prac.kázně (§ 55), pak by stačil i JEDEN ´dopis´