dust8

Maso je slabé, ale duše je nesmrtelná?

Nejlepší odpověď
annas

Bylo vhodné vložit odkaz, kde jste se se slovy setkal.

Slova zřejmě souvisí s NZ, ale pojmy tělo, duše jsou vysvětleny ve SZ., i když citace je jiná.

1. Jak je možné tato slova chápat?

Den před tím, než měl Ježíš nést kříž, šel za svými učedníky. Ti spali, tudíž je probudil slovy

„Bděte a modlete se., abyste neupadli do pokušení. Váš duch je odhodlán, ale tělo je slabé.“

Jak to chápat?

Určitě neměl Ježíš na mysli jejich fyzickou sílu, ale to, že jeho tři učedníci, nezůstali s ním bdít, usnuli, takže jejich tělo ,jeho "žádostivost " se projevily jako slabé, tedy jako skutek těla.

V bibli jsou rozlišené věci jako tělo, věci těla a skutky těla.

Tělo je protiklad k duchu" a obecně se vztahuje ke všemu, co je zkažené a mění se. Stalo se, když Adam s Evou zhřešil, podlehli ďáblu . jejich slabost.

Proto se jejich potomci rodí s dědičným hříchem.

Člověk se stává tělem, když nepravda pošpiní jeho tělo a tělo je spojeno s hříšnou přirozeností.

Věci těla – se mohou stát hříchy – vášeň, nenávist, žárlivost atd.. Ale zatím se neuskutečnily fyzicky., jenže mohou být uvedeny v čin, stanou se tedy skutkem.

Zatímco duch se vztahuje na věci, které jsou věčně, pravdivé a neměnné.

Tedy duch je nesmrtelný.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=8DKTDwA­AQBAJ&pg=PT79&­lpg=PT79&dq=Duch+je+od­hodl%C3%A1n,+a­le+t%C4%9Blo+slab%C3%A9­.&source=bl&ot­s=EmdOul-Kk1&sig=ACfU3U2i­Y4Nnwt0nFbxiA7F3kfPep0jk­ig&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwj78ZnM8qDnAh­VcBGMBHel-DUoQ6AEwBnoECA­YQAQ#v=onepage&q=Duch%20­je%20odhodl%C3%A1n%2C­%20ale%20t%C4%9B­lo%20slab%C3%A9­.&f=false
--

2. Uvedená slova se dají brát I v souvislosti s Platónem.

Platon staví tělo x duši. Nepřítelem duševního (duchovního) života je tělo a jeho fyzické potřeby – touhy a vážně. Pokud jim člověk podlehne, nechová se rozumně. Tělo neposlechne rozum.

Dochází ke konfliktu. – tělo – fyzická slast je někdy výrazem slabosti, duše (rozum) chtějí poznat podstatu skutečnosti – jeho ideje. Ty jsou nemateriální. Když je fyzické tělo slabé, tedy umírá, duše se oprostí a odloučí od těla.

Slabé fyzické tělo x nesmrtelnost duše. Duše je to, co se neustále pohybuje., je neměnné, věčné, tedy nesmrtelné.

Vl. v. z filosofie

Další odpovědi
Bobek 2

To mi připomíná ty příklady otrockých (či přesněji řečeno strojových) překladů z Bible (Mat.26,41; Mar.14,38):

Obvyklé překlady:
Duch zajisté hotov jest, ale tělo nemocno.
Duch je odhodlán, ale tělo slabé.

A výsledky práce strojových překladačů:
Alkohol je připraven, ale maso ještě není hotovo.
Strašidlo je ochotné, avšak tělo se třese.

http://www.da­ta.ac.vys.cz/E­BED/2013_11_10%20E­BED%20PV%20PREK­LADY%20BIBLE,%20HIS­TORIE.pptx