Je normální, že maminka chce, abych si svoje škody platila z kapesného?

Ahoj, jmenuju se Adélka a je mi 13 let. V mém pokoji mám některý nábytek zničený. Moje mamka ale trvá na tom, že když jsem si ho zničila sama, tak si ho mám sama opravit nebo koupit nový. Ale já mám zničených hned několik věcí. Ale řekněte, jak chcete ze 70 korun týdne našetřit na nábytek skoro do celého pokoje? Měla by to zaplatit ona, podle mě. Mám třeba skříň a prádelník, které byly polepené nálepkami. To samé na jednom okně. Pár nálepek zůstalo, zbytek šel sundat, ale zůstala tam po něm zničená místa. Ty nálepky jsem tam lepila, když mi bylo asi 6 – 9 let. Nevěděla jsem, co dělám. Teď už bych to neudělala. Dále mám postel, na které byly popraskané lamely ze skákání. Ona sice koupila nové, ale nějak tam nešly dát, tak jsou nakřivo a jedna se pořád vysunuje a každý den ji musím vrátit zpátky. Na posteli jsem skákala asi v 1. třídě. Dále mám zničené stěny, na kterých jsem něco měla. To si prý taky mám nějak spravit sama. Na jednom místě jsem měla nástěnku, která byla přilepená a oddělala se. Na dalším místě byly nálepky na stěnu, co se oddělaly. Obojí zanechalo stopy. Na dalším místě je lepící tabule na křídy, kterou už nechci. Dívala jsem se pod ní, taky zničila stěnu. Dále tam mám nálepku křečka – tu klidně nechám. Na jednom místě stěny kdysi byly nálepky, které jsme daly pryč, tam maminka koupila mapu na stěnu, aby se to zakrylo. Ještě mám na stěně nalepený nápis Adélka. Ten jsem si tam dala před pár týdny, nevím, co mě to napadlo, ale mamka mi to dovolila. Ten chci taky odstranit. Dále mám psací stůl, kde mám notebook, a je na něm málo místa. Ten stůl má zničený šuplík, protože byl moc plný těžkých věcí. Dále tam mám postel, která slouží jako gauč, taky ji už nechci. Ona říká, že vyhodit ji nemůžeme, že neprojde dveřmi a oknem ji házet nebudeme. Sice jsme v přízemí, ale ani tak ne. A navíc, kdo by ji vezl do sběrného dvora. Dále mám poličky, kterých je zbytečně moc, skoro žádné věci nemám, protože nechci, nic mě nebaví. Dále mám u stolu židli, co byla od začátku nějaká špatná, opěradlo nedrží a pořád vrže. Pak mám ještě takový jakoby stolek, na kterém jsem měla kdysi televizi, kterou už nemám, ale možná budu mít jinou. Pak mám koberec, co se mi zdá, že je pro malé děti. Podlahu bez koberce prý mít nemůžu, protože je škaredá a nebudeme ji opravovat. A nový koberec taky ne, protože kvůli výměně koberce by se musel dát pryč všechen nábytek. Malovat stěny nebudeme ze stejného důvodu. Prý ať koupím něco, čím ta škaredá místa zakryju. Ale já nechci mít skoro celé stěny polepené něčím. A navíc to něco by se stejně brzo oddělalo a byl by tu stejný problém. Dále mám stejný pokoj od doby, co jsme se tu přistěhovaly, to mi bylo 6 let a 8 měsíců. Od té doby jsme jen párkrát přemístily některé kusy nábytku a koupily třeba mapu na stěnu nebo novou židli ke stolu, hlavní věci ale zůstaly stejné. Myslím si, že můj pokoj vypadá moc pro malé děti. Hračky sice nemám, ty jsem dala před asi měsícem pryč, nechala jsem si jen pár plyšáků a panenku, jenom tak na ozdobu. A když chci aspoň přesunout některý nábytek v pokoji, ať si to prý udělám sama. A prý že to je zbytečné, že třeba postel sama nepřesunu, a ani spolu to nezvládneme. Taťku nemáme. A aby na to někdo přišel, to ať si sama zaplatím. A taky se mi můj pokoj zdá obyčejný a škaredý. Přidám fotky: omlouvám se za nepořádek
https://2i.cz/i/CPmPm
https://2i.cz/i/CPKFp
https://2i.cz/i/CPMY6
https://2i.cz/i/CPtt2
https://2i.cz/i/CfE­VO
https://2i.cz/i/CfZr3
https://2i.cz/i/CflGT
https://2i.cz/i/CfPhx
https://2i.cz/i/Cff9f
https://2i.cz/i/CfgSz
https://2i.cz/i/CfnfF
https://2i.cz/i/Cf3RZ
https://2i.cz/i/Cfa­YQ
https://2i.cz/i/Cfq08

OTÁZKY

  1. Myslíte, že je normální, že maminka chce, abych si svoje škody platila z kapesného?
  2. Vypadá můj pokoj škaredě a obyčejně?
  3. Vypadá takhle normální pokoj pro 13 leté dítě?
  4. Je normální, že mi mamka nechce nechat vymalovat stěny, vyměnit koberec nebo opravit podlahu?
  5. Je normální, že mám od 6 let doteď stejně vypadající pokoj?
  6. Jsem hrozná, že jsem všechno takhle zničila a že nejsem s ničím spokojená?
  7. Jak mám získat tisíce, abych si mohla koupit nový nábytek, vymalovat pokoj a koupit nový koberec?
  8. Je normální, že mi mamka nechce zaplatit ani člověka, který by pomohl přemístit nábytek nebo třeba vyměnit koberec nebo vymalovat?
  9. Jak maminku přesvědčit, aby aspoň něco koupila nebo zaplatila?
  10. Proč mám platit i něco, za co nemůžu, že jsem to zničila? Například židle, která byla zničená už od koupení nebo zničenou stěnu po nálepkách, které mi tam dovolila nalepit?

MOC DĚKUJU, pokud jste to dočetli do konce, prohlédli si fotky a odpovíte na otázky. Ahóóóój! Adéla Petrová

Nejlepší odpověď
da ny

Všechno je normální.
Uvědom si, jal je drahé bydlení (byt, energie, poplatky, internet).
Velmi drahé a nákladné jsou nákupy potravin za poslední 4 měsíce ceny několikanásobně vzrostly..
Někteří lidé, i když poctivě pracují, mají nízké platy. Polovina národa má co dělat, aby zvládla zaplatit vše, co je třeba.
Věř tomu, že kdyby měla maminka dostatek peněz, určitě by ti
koupila do pokoje nový nábytek. Možné bude muset šetřit několik let na nový.
Ještě rosteš, chodidlo též, potřebuješ častěji nové oblečení. Až ti vydrží
3 – 5 let (a déle), snad se podaří něco ušetřit.
Ovšem, pak půjdeš na střední školu a to je také zátěž. Musí se koupit učebníce a mnoho dalších věcí (i když starší, na burze).
Malířské služby (firma) jsou velkým výdajem z domácího rozpočtu!
Mnoho lidí si bílí samo (já také, nebo mi pomůže šikovná kamarádka).
Barvy na malování stojí dost peněz, musí se zaplatit za práci. Maminka třeba nemá „zbytečnou“ tisícikorunu a více na vymalování pokoje.
Někdy se dá i poničený nábytek dobře opravit, zatmelit.
Otapetovat nebo natřít. Někdo je šikovný a poradí si s renovací.
Někdy se dá v bazaru dokoupit kus nábytku, nebo když jsou akční slevy.
Nemusí být hned celý pokoj nový! Třeba to není možné.
Je možné, že maminku samotnou trápí tvé „požadavky“ a naléhání, které není schopná nebo z výchovných důvodů (píšeš, že jsi nábytek poničila) ochotná splnit.
Zkus maminku požádat, motivovat (jistě doma pomáháš) k tomu,
že si postupně vybílíte pokoje, kuchyň apod. samy
Nábytek postupně natřete barvami, na kterých se dohodnete
(válečkem, někde štětcem). Opatrně, abyste si nezničili další věci, podlahu,
koberec apod. Vše se musí zakrýt foliemi/igelitem (to také není zadarmo).

Další odpovědi
iceT

Milá Adélko, pokud něco chceš od maminky, musíš pro to něco udělat, nic není zadarmo. Mamka se o tebe předpokládám stará a určitě nemá peněz nazbyt, aby se pořizovaly nové věci nejlépe hned najednou. Já například jsem se dělila o jeden pokoj s dalšími dvěma sourozenci a přežili jsme.

  1. myslím, že to je normální, zejména v případě, že v domácnosti není peněz nazbyt, navíc se tím můžeš naučit jakou hodnotu mají věci i peníze, ani v budoucnu nebudeš mít nic zadarmo, zatím ti to obstarává mamka
  2. vypadá normálně, dal by se i vylepšit
  3. nevím, asi ano, soukromí máš, dostatek úložného prostoru taky, i spát máš na čem
  4. pokud to dělat nechce, je to její rozhodnutí a nic moc s tím neuděláš, leda bys přiložila ruku k dílu a taky se trochu snažila
  5. ano
  6. nejsi, děti tohle dělávají
  7. není třeba tisíců, nábytek se dá renovovat i podomácku, přetřít barvou nebo polepit samolepící tapetou, ta se dá koupit do pár stovek, u Vietnamců samozřejmě, podle toho kolik jí budeš potřebovat, 10mx50 cm stojí asi 300±, místa na zdi po nálepkách se dají zakrýt pěknými obrázky, makramé dekoracemi a podobně
  8. moc normální to není, v tomhle se o pomoc většinou žádají přátele a kamarádi, případně zbytek rodiny
  9. pokud se přesvědčit nenechá, máš smůlu, leda bys mamce trochu pomohla a třeba z té trochy kapesného něco ušetřila, třeba na tu tapetu
  10. protože za chyby se platí, a to i v případě špatné koupě

Drap

Připadá mě to v pořádku. Je vidět , že maminka na rozdíl od tebe přemýšlí. Když způsobíš někomu škodu, tak ji taky musíš nahradit a nikoho nezajímá, zda máš či nemáš dost peněz. Je to naprosto normální, že maminka nechce stále yyhazovat peníze za tvoje nerozumné chování. Musíš zkrátka šetřit a nahrazovat věci postupně.

tony2412

Co já bych za takový pokoj dal když mi bylo 13. Bydleli jsme ve 1+1 bez koupelny v Praze, rodiče a já se starším bráchou od malička. A co vím, tak spolužáci ze školy byli na tom podobně. Prožil jsem tam krásný dětství, vzpomínám obzvlášť na Vánoce a nikdy jsem si nestěžoval. Moji rodiče tam žili až do smrti…Jasně je jiná doba, ale trošku pokory by neuškodilo.

Dochy

Tak můj názor:

1. Myslíte, že je normální, že maminka chce, abych si svoje škody platila z kapesného?

  • Není to normální, ale je to rozumné. Alespoň si budeš pamatovat že každá ta bez rozmyslu nalepená nálepka něco stojí

2. Vypadá můj pokoj škaredě a obyčejně?

  • škaredě ani ne. Obyčejně? Nemohu posoudit. 3 – to samé

4. Je normální, že mi mamka nechce nechat vymalovat stěny, vyměnit koberec nebo opravit podlahu?

  • Záleží kolik je volných peněz. Pokud žijete sami, může být docela problém prachy na ty opravy ušetřit

5. Je normální, že mám od 6 let doteď stejně vypadající pokoj?

  • Jo.

6. Jsem hrozná, že jsem všechno takhle zničila a že nejsem s ničím spokojená?

  • Je to nepříjemné, ale vcelku normální. Mně kluci škrabkou na brambory vyvrtali do zdi díru asi 10cm hlubokou, nábytek máme polepený také, malůvky vyškrábané v omítce víceméně po celém bytě. A to na to zatím měli podstatně méně času než ty. A co. Mám je kvůli tomu zabít? Snad z toho časem vyrostou.

7. Jak mám získat tisíce, abych si mohla koupit nový nábytek, vymalovat pokoj a koupit nový koberec?

  • Těžko. Víceméně nemůžeš. Můžeš zkusit pomoct mamce a ta pak teba bude mít energii a prostředky na to pomoct Tobě. Co se týče těch nálepek na skříni apod. Mně podle fotek ta skříň připadá docela v pohodě. Ty nálepky zkus dostat dolů hadrem namočeným ve vodě nebo v technickém lihu. Půjde to pomalu, ale jít by to mělo a když budeš opatrná, mělo by to jít i bez poškození povrchů.

8. Je normální, že mi mamka nechce zaplatit ani člověka, který by pomohl přemístit nábytek nebo třeba vyměnit koberec nebo vymalovat?

  • Víš kolik takový člověk stojí? Zkus se domluvit s mamkou a s kamarády

9. Jak maminku přesvědčit, aby aspoň něco koupila nebo zaplatila?

  • vynechám. Nijak

10. Proč mám platit i něco, za co nemůžu, že jsem to zničila? Například židle, která byla zničená už od koupení nebo zničenou stěnu po nálepkách, které mi tam dovolila nalepit?
židle se měla reklamovat, nebo pokud už byla použitá nekupovat. A ty nemůžeš za stěnu zničenou nálepkama? Ona Ti je tam lepila mamka? To že Tě nezarazila ještě neznamená, že je za to zodpovědná.

A víš co ti ještě poradím? Zkus si něco zařídit sama. Třeba i to malování by se ve 13 mohlo dát zvládnout. Nábytek od zdí (s mamkou nebo známým, ty skříně po vyprázdnění nebývají tak těžké) barva za pár stovek, váleček za stovku, na strop by to chtělo štafle (půjčit od známého) za 100 zakrývací pásky, za 50 folii na podlahu. Za 2–3 měsíce máš našetřeno. Pokud máš někde výrazně mechanicky poškozenou omítku, chtělo by to opravit. Na menší vady stačí sádra (30kč?)

anonym

možná se ti maminka snaží naznačit, že řešením není vždycky jen utratit spoustu peněz, vyhodit starou věc a koupit novou. Řešením zrovna tak může být renovace a od tebe možná jen chce, aby ses o renovaci pokusila, a třeba i tady na odpovědích se spíš ptala na to jakým prostředkem je možné nálepky sundat, jak stěny přemalovat, jak koberec vytepovat a tak podobně. Kdyby si za ní přišla s tím že chceš 500 korun na půjčení tepovače na víkend možná by ti je poskytla spíš, než tisíce na nový koberec protože by v tom viděla tvou vlastní snahu svůj životní prostor zlepšit. Ale to jen tak hádám …

… ono samozřejmě 13 let je prostě jenom 13 let a na takovou renovaci by bylo vhodné mít výpomoc tatínka, maminka by asi neměla čekat zázraky.

anonym

Ber to možná jako takové poučení do života, dětství ve skromných podmínkách ti nijak nezničí charakter, spíš naopak … a časem si to třeba vynahradíš až budeš dospělá. Mamince dáš třeba i v některých ohledech za pravdu, to poznáš časem. Máš fůru času svůj životní prostor změnit a budeš k tomu mít spoustu příležitostí, až budeš mít za sebe plnou odpovědnost.

anonym

A na ty polepky na skříních poraď mamince navlhčenou utěrku a žehličku … viz toto video https://www.y­outube.com/wat­ch?v=opdCBKC88PE , pak to jde snadno dolů.

anonym

tony2412: Pravda, díky za odpověď.

anonym

Drap, iceT, da ny: Díky za dobré odpovědi. Asi máte pravdu. Je to normální a správné. Moc děkuji, že jste si udělali čas a byli jste ochotní odpovědět.

anonym

Hufnágl: Jak to myslíš?

Hufnágl

Na svůj věk, který uvádíš, jsi nějaká mluvná a docela ovládáš češtinu, což o sobě nemůžu tvrdit.

anonym

Mluvná jsem hodně, to je pravda, mluvím pořád. Češtinu taky ovládám dobře, mám z ní vždycky jedničku. Ale nevím, proč bych kvůli tomu měla patřit do hrobu.

quentos

Nic si z toho nedělej, to je místní debil, neradí, umí jenom urážet…

Hufnágl

Ty blbečku zamindrákovaný. Už máš babu?

anonym

Aha, dobře, díky.