Rokio

Mám někde v záznamu, že jsem byl vyhozen z práce dříve než mi ji dali?

V současné práci jsou se mnou spokojeni. Když jsem ale šel zkusit štěstí do první chráněné dílny, tak jsem tam podal životopis a měl jsem si to tam jít vyzkoušet. Udělal jsem tam ale takovou botu, že mě vedoucí vykopla a ani jsem tu práci nedostal.

Zároveň jsem nezpůsobil škodu na zdraví, ani na majetku a choval jsem se slušně.

Budu to mít někde zaznamenané, i když jsem to pracovní místo vlastně ani nedostal? Navíc ta vedoucí už nežije.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Nebude.

Další odpovědi
Filip84

Ale však Tys nebyl vyhozen z práce, jako, co na tom nechápeš!? 🙄

Abys mohl být, vůbec, „vyhozen z práce“, neboli slovy práva, aby Ti mohl být pracovní poměr zrušen, nebo jsi mohl obdržet výpověď, tak nejprve tu práci musíš mít. Obvykle se to dělá tak, že se sepíše nějaká forma smlouvy, lidově řečeno „na dohodu“, nebo „normálně na smlouvu“, jo, to znamená, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti, nebo pracovní smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou, a až pak jsi zaměstnanec, a až pak můžeš být „vyhozen z práce“. Samozřejmě, kdybys četl judikaturu k tomu relevantní, tak bys věděl, že pracovní poměr může vzniknout i bez písemné pracovní smlouvy, a je to dost obsáhlý a složitý institut, té „pracovní smlouvy“ v materiálním smyslu, prostě bez papíru. Ale to nechejme stranou, to se nás netýká.

To, co Ty popisuješ, je věc sice méně obvyklá, ale nikoli úplně „z Marsu“. Prostě dojdeš do práce, tady dělnické, že, a tam chtějí vidět, jak děláš. Takže, třeba, když bys se hlásil na posici řidiče do dp Praha, tak pokud bys doložil všecky papíry a prošel psychotesty (chtějí vždy vlastní, uhradí si je, ať dopadnou jakkoli), tak by Tě čekala zkušební jízda. To znamená, došel bys na provozovnu, sednul bys, s druhým chauffeurem, do autobusu, který je zároveň výcvikovým vozidlem autoškoly, no a projeli byste se po městě, různě dlouhou projížďkou, aby si ten pověřený zaměstnanec mohl učinit úsudek, nakolik máš to auto „v ruce“. Třeba.

Stricto sensu by i na tohle měla být sepsána dohoda o provedení práce, třeba na jednu hodinu, lze i tak, a Ty bys za to měl dostat mzdu, se všemi náležitostmi. Ale věř, že se to v praxi moc nedělá. Neboj, on to ten který konkrétní zaměstnavatel začne dělat, až se něco stane, jo, velmi ochotně to potom začne sepisovat, uvidíš!

Opět, theoreticky, to lze sepsat i formou dohody o provedení práce + nějaké smlouvy o smlouvě budoucí, že jako budeš, třeba dvě hodiny, za takovou a takovou mzdu, vykonávat tu práci na zkoušku, a na základě toho, pokud uspěješ, s Tebou bude sepsána – taková a taková – pracovní smlouva. Ale, pochop, to bys chtěl po našich zaměstnavatelích už opravdu hodně!

Takže, jednoduše: přišel jsi do chráněné dílny (to je taky pracoviště, arciť „svérázné“), ukázal jsi, jak umíš pracovat – „na černo“, a na základě toho jsi odešel.

Kde bys to jako měl mít v papírech? V matrice? Nebo ve farní kronice? Nebo kde, když jsi tam vůbec nebyl? Chápeš to!? 🤦‍♀️😅