Jako Vůbec

Podřízená krade, ale nemám důkaz. Můžu jí vyhodit?

Jsem vedoucí malé prodejny s krmivem. Prodejna je v areálu s dalšími menšími obchůdky.Již více jak rok nám neseděla inventura,za což nám všem strhávali peníze z platu. Vždy chybělo několik DESÍTEK kg krmiva. Majitel bohužel odmítá dát na prodejnu kamery,takže jsme neměli jak zjistit kdo krade. Minulý týden jsem se od zaměstnanců z okolních prodejen dozvěděl, že kolegyně po zavíračce pravidelně přijede autem ke vchodu a nakládá si do kufru celé pytle s krmivem. Dohodu o ukončení PP mi nepodepsala, protože moc dobře ví, že na kamerách být nemůže. Nemám proti ní žádný důkaz. Stačilo by prohlášení svědků nebo něco podobného?Pokud ano, co by takové prohlášení mělo obsahovat? Ona totiž samozřejmě tvrdí že nekradla a že výpoved nepodepíše i když na ní bylo podezření už delší dobu. Prosím tedy o radu jak se jí „zbavit“ protože manka a inventury se jako za vedoucím táhnou za mnou a ona na mě dělá dlouhý nos.

Odpovědi
Edison

Prohlášení svědků by pochopitelně pomohlo. Mnohem lepší by ale bylo podání tr. ozn. Jsou i další věci, co by se daly dělat, ale to není zrovna košer (i když ne přímo protizákonné), takže to tu psát nebudu.

Kelt

Možností je několik. Najmout si hlídače, občas provádět kontroly, provádět náhodné kontroly odebraného krmiva – zjistit stav, zapsat každý odběr a pak provést kontrolu. Třeba několikrát denně. Určit lidi, kteří budou zodpovědní za výdej krmiva a ti budou mít klíče od skladu a budou za vše odpovídat. Nebo si počkat, až tam přijede podezřelá autem a udělat jí prohlídku. Nevím, co můžete jako vedoucí, na co máte právo, co je v pracovní smlouvě.

klumprt

Dopouští se přestupku nebo trestného činu. Opatřit si ještě pár důkazů, svědky fotky, videa třeba z mobilu a pak jí navrhnout, že může jít sama, nebo se to bude řešit s policií.

elkon

Vymyslet nějakou past, aby se chytila sama.

anonym

Zaměstnavatel si v takových případech bohužel musí hrát tak trochu na Sherlocka Holmese a obstarat důkazy které obstojí pří případné žalobě zaměstnance na neplatnost výpovědi. Obvykle nestačí opřít se o tvrzení/svědectví jiné osoby, to už nekolikrát u soudu nepostačovalo a soud přiznal zaměstnanci odškodnění. Lepší je určitě kamerový záznam kde je krádež zachycena nebo odhalení krádeže při osobní prohlídce (ustanovení § 248 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., pozor osobní prohlídky může provádět pouze osoba stejného pohlaví,a jen v nutném rozsahu pro zajištění ochrany majetku zaměstnavatele a nejsem si jistý zda je v takovém případě přípustná i prohlídka tělesných dutin, kam by se nějaký cenný šperk dal snadno nacpat) … raději to proberte s právníkem.

Ale nic moc jiného účinného než kamerový systém a osobní prohlídky asi mít k dispozici nebudete. Svědectví kolegů stačit nejspíš nebude.

  • rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 7. 5. 2003: „Povinnost soustavně kontrolovat, zda zaměstnanci plní své pracovní úkoly tak, aby nedocházelo ke škodám, ukládá zaměstnavateli přijmout a soustavně uplatňovat takový souhrn způsobů a forem kontroly plnění pracovních úkolů zaměstnanci, který lze po něm vzhledem ke konkrétní časové a místní situaci rozumně požadovat a který je způsobilý co nejvíce omezit a snížit riziko vzniku škod.“

anonym

Nejjistější je ale nechat dotyčnou podepsat dohodu a může jít hned. V opačném případě prostě pohrozte policejním vyšetřováním a i pokud bude trvat na svém krádež na pracovišti oznamte policii.

Dochy

ge0rge: Nechtěl by ses pokusit si utřídit myšlenky dříve než to odešleš a k jedné věci zkusit poslat jeden příspěvek kde by všechny informace už byli nějak utříděné? Takhle když diskutuješ sám se sebou je to trochu nepřehledné a po pár hodinách už bude i problém pro čtenáře zjistit správné pořadí jednotlivých odstavců…

anonym

Pro policii obstarejte minimálně přístupy ke kamerovému systému.

anonym

Pokud dáte výpověd pro hrubé porušení povinností … a zaměstnanec podá žalobu na neplatnost výpovědi budete to totiž u soudu vy kdo musí nezpochybnitelně dokázat, že konkrétní zaměstnanec se krádeže dopustil a to bez účasti policie opravdu není nic jednoduchého a jen málo komu se to podaří. Zaměstnanci tyto spory zpravidla vyhrávají.

anonym

… nemáte šanci uhrát to na nadbytečnost ? prostě tu její pozici zrušit z důvodu nadbytečnosti a dát ji odstupné ? V takovém případě rozhodně nedoporučuji hned na to hledat na dané místo nového zaměstnance protože to ona může opět použít jako důkaz neplatné výpovědi u soudu.

anonym

na podání té žaloby má jenom dva měsíce od okamžiku výpovědi takže po uplynutí té lhůty už můžete danou pozici zase v klidu obsadit někým novým.