Gestas

Mají tramvaje řidiče, nebo strojvedoucí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to divné, ale jsou to řidiči, i když toho moc neřídí. Řídí je koleje a občas mají plnou hubu práce vysvětlt cestujícím, že nakonec dojeli někam úplně jinam. Opravdoví strojvedoucí jsou až v momentě, když si ve vozovně Vokovice spustí ten svůj stroj ze všech nejsvatější: kávovar Delonghi. V těch provinciánějších smyčkách jen Philips.

Další odpovědi
ivzez

Řidiče → např. v inzerátech čtu: „Přijmeme řidiče tramvají“.

Edison

Tramvaj je také železniční vozidlo podléhající zákonu o drahách. A tramvajové soupravě (i té jednovozové) se dokonce říká vlak (podobně, jako i samotné lokomotivě na kolejích se v dopravním režimu říká vlak – přesněji lokomotivní vlak).

Tomu, koho zákon definuje jako „osoba řídící drážní vozidlo“ a řídí tramvaj se říká ŠVEC! 😁

Paradoxně jako „řidič“ je taková osoba označována v pravidlech silničního provozu a zpravidla i v provozních předpisech jednotlivých dopravců a provozovatelů tramvajových drah.

Ještě musím doplnit, že i strojvedoucího zákon definuje jako „osobu řídící drážní vozidlo“ a co asi málokdo tuší i řidiče trolejbusu i metra jako „osobu řídící drážní vozidlo“. Takže pozor na používání slov „tramvaják“, „mašinfíra“, „strojvedoucí“, „trolejbusák“… Zajímavostí je, že ač lanové dráhy spadají rovněž pod drážní zákon, tak mají strojníky. Tam je ale význam asi celkem jasný.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98idi%C4%8D_tram­vaje

Anikitos

Řidiče.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98idi%C4%8D_tram­vaje

Strojvedoucím (též strojvůdcem) se rozumí strojník a řidič železničních hnacích vozidel a tedy i vlaků, které jsou hnacími vozidly vedeny. Mezi vlaky patří podle české legislativy i vlaky podzemní dráhy – metra.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Strojvedou­c%C3%AD

Takže pojem strojvedoucí se vztahuje pouze na vlaky (a metra, což jsou podle naší legislativy taky vlaky).

Edison

Zajímavé jsou sovislosti slova „vlak“ → „vlek“ → „potah“ → „pociąg“ [počong]. Z polštiny lze také narazit na početělé „počongnout“ → „potáhnout“ (např. kabel, šňůrku…).