Mají samořídící automobily budoucnost?

Zajímalo by mě, jestli může světová populace v budoucnosti očekávat, že po silnicích i dálnicích po celým světě budou jezdit samořídící auta/kamiony/au­tobusy/sanitky­. Děkuji

Nejlepší odpověď
marci1

Podle vize Microsoftu jsou autonomní vozidla jen kouskem do velké skládačky budoucnosti. Opravdový potenciál se údajně skrývá v propojení jednotlivých aut přes datová centra. Vzájemná komunikace mezi robotickými, ale i obyčejnými auty bude mít příznivý vliv na plynulost dopravy, omezí spotřebu energie, což povede k nižší uhlíkové stopě a umožní autům vyhnout se nepříjemnostem v podobě dopravních zácp a nehod.
Ani za dvě desítky let se nedá předpokládat, že by byly všechna auta na silnici autonomní. Pokud si dnes pořídíte auto, dá se předpokládat, že ještě po dvaceti letech bude v rukou třetího nebo čtvrtého majitele brázdit silnice. 🙂

Zdroj: http://www.in­fo.cz/auto/bu­doucnost-dopravy-podle-microsoftu-misto-samoridicich-aut-zatim-jen-propojeni-vozidel-3074.html

Další odpovědi
Drap

Těžko odhadovat, záleží to na technické vyspělosti, situaci ve světě a na mnoha dalších faktorech. Nelze předpokládat, že to bude fungovat na všech okreskách, ale na těch hlavních trasách a dopravních uzlech to lze v budoucnu předpokládat.

Kepler

Nelze očekávat, že by autonomní řízení bylo použitelné u vozidel policie, nebo záchranných složek (hasiči, rychlá lékařská pomoc), případně pohotovostní vozidla pro různé naléhavé případy havárie.

Smackdown

To bude neštěstí do budoucna.

still

Ano, vše k tomu směřuje.

dubraro

Ano, ale nebudou to všechny. IMHO to nejdříve budou vozidla jezdící opakovaně stejné trasy – rozvážka zboží, MHD a podobně.

still

to marci1: nebylo by to poprvé, co se by Microsoft snažil přitáhnout budoucí vývoj nějakého budoucího odvětví k sobě do Redmontu a učinit ho závislým na svých službách.