Edison

Mají něco společného „koala“ a „koalice“?

Nejlepší odpověď
annas

Slova mají kroměněkolika písmen společné to,. že jsou cizího původu.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

1. koalice

„‘seskupení, spojenectví (politických
stran ap.)’, koaliční, koalovat. V
tomto významu poprvé v 18. st. v angl.;
střlat. coalitio znamenalo ‘klášterní
konvent’ od lat. coalēscere (příč. trp.
coalitus) ‘srůstat, slučovat se, vzmáhat
se’ z co- a alēscere ‘prospívat,
vzrůstat’ od alere ‘živit, posilovat“

2.Vysvětlení zoo Praha – koala

"Výraz koala pochází ze slova gula, které se vyskytuje v jazyce Dharuk (téměř vymizelý jazyk domorodých obyvatel Austrálie žijících v oblasti Sydney). Přestože se samohláska /u/ původně v angličtině psala jako „oo“ (ve slovech jako coola a koolah), změnila se na „oa“, možná kvůli chybě.

NESPR8VNĚ se občas uvádí, že slovo koala znamená „nepije“.

Systematické jméno rodu, ke kterému koala náleží, Phascolarctos, je odvozeno z řeckého phascolos „vak“ a arktos „medvěd“. Druhové jméno, cinereus, je latinského původu a znamená „popelavý“.

https://zootro­japraha-cz.webnode.cz/zvi­ratka/koala

  1. Bohužel,. význam slova koala = nepije, jak uvádí Kelt, je chybné vysvětlení, bohužel nevložil odkaz. Taklže v této části je odpověď nesprávná.,
  2. Bobek 2 zbytečně vysvětluje rod podst. jména koala, je možné najít v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/koala-ten-nebo-ta

Stejně anglický zdroj tak jako informace ze zoo Praha, vysvětluje, jak vznikl název koala.

Slovo koala pochází z dharugského gula , což znamená, že nepotřebuje vodu, nepije. . voda . Pozorovatelé sledovali zvířata, a neviděli je, aby sestupovala ze stromů, Proto se domnívali, že nepotřebují . Jenže listy eukalyptu mají dostatek vody, takže tato představa se ukázala jako mýtus.

Ačkoli samohláska ‚u‘ byl původně psaná v angličtině„oo“ (v hláskování, jako Coola nebo koolah ), pak změněná na „OA“, zřejmě omylem.

Protože u koaly se předpokládá podobnost s medvědem, tedy koala bear. .Název Phascolarctos , je odvozen z řeckých slov phaskolos „sebrat“ a Arktos medvěd.

Proto překlad inereus v latině znamená zabarvení do popelava, tedy barva popela.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Koala

Další odpovědi
Kelt

I když mají na pohled společný začátek, je slovo koalice latinského původu a slovo koala je domorodého pôvodu a znamená „nepije“.

Bobek 2

Kelt má pravdu, významem ani původem ta slova nic společného nemají. Možno upřesnit, že „koala“ pochází ze slova gula v jazyce dharuk, a „u“ se přes „oo“ zkreslilo na „oa“. Název prý pochází z toho, že pozorovatelé měli dojem, že koala vůbec neslézá ze stromů, aby se napila, což se vysvětlovalo tím, že jí stačí vysoký obsah vody v eukalyptových listech – ale anglická Wikipedie odkazuje na článek, podle kterého je to mýtus a koala pít chodí.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Koala

V češtině je zajímavou kuriozitou, že Havránkův Slovník spisovného jazyka českého připouští u koaly pouze ženský rod, zatímco novější slovníky ÚJČ naopak pouze mužský rod. Internetová jazyková příručka se s tím vypořádala teprve nedávno, když k heslu přidala tuto poznámku: „Příručky s výjimkou SSJČ uvádějí u koaly rod mužský, který se uplatňuje i v zoologické nomenklatuře (koala medvídkovitý). V úzu ovšem převažuje rod ženský (zřejmě podle analogie s pandou), který nepovažujeme v neodborných textech za chybný.“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=koala

Slovo „koalice“ je tvořené předponou „ko-“ (s-, spolu-) a základem, který souvisí s výživou, růstem a prospěchem (etymologicky je příbuzný například s alimenty).

Případná souvislost mezi latinským slovesem „alere“ (živit) a dharuckým výrazem pro vodu by asi byla jen velmi nepřímá, například tam může v základu být podobný onomatopoietický vjem mlaskavých či žbluňkavých zvuků spojených s vodou či přijímáním a konzistencí potravy, ze kterých se tam dostala ta hláska „l“. A pokud jsem správně odhadl, že „gu“ by v tom australském jazyce mělo vyjadřovat zápor, tak příbuznost s latinskou souřadící předponou a předložkou „ko(m)“ nebo „ku(m)“ by taky těžko mohla být nějak přímá nebo příčinná.

Dochy

4 písmena…

zjentek

Krásná práce. Něco nádherného. Sám bych se nezeptal lépe.Teda konkrétně JÁ pochopím každou otázku, skoro jako aliendron, ale od člověka, který jako by neměl nic jiného k zábavě, než tady kritizovat a ponižovat uživatele za jejich ůhloupé" či „NAPROSTO ZBYTEČNÉ“ otázky, tak od takovýho TUHLE otázku NEBERU! A proto ti ani neodpovím, takže se nic nedozvíš- je to o ničem. To ses mohl rovnou zeptat, jestli „máme nějaký svůj seznam kontaktů“. Anebo jestli „měl tady někdo z nás blog“. Taky třeba dobrý je vědět, jestli si to děláme večer před spaním. Nechceš se rovnou zaptat? Anebo: „Vyhovovala by vám autonomní elektrokola?“ >>>https://ww­w.odpovedi.cz/o­tazky/vyhovova­la-by-vam-autonomni-elektroauta …JEJÍŽ AUTOR S NÍ VYHRÁL SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ DOTAZ+! Takže otázky chatovacího typu- co, kdo, kdy a proč, se rozhodně VYPLATÍ! Důkazem budiž v kuchyni na polici originálně zpracovaný talířek z poslední soutěže… ééch…

EKSOT123

Koalice je samice od koaly.
Podobně jako
Volič je samec od volice.
Krabice je samice kraba.
Jalovec je samec od jalovice.
Slepice je manželka slepce.
Ježibaba je babička od ježků.
Cvoček je malý cvok.
Kravinec, čili kravěnec je věnec pro krávy.
Diplomaté jsou majitelé diplomů.
Krasojezdkyně je turistka, která jezdí po krasových jeskyních.
Diakritika je pomlouvání lidí s cukrovkou.
Dezertér vyrábí dezerty.
Kanonizace je vystřelení člověka z děla.
Meorologie se zabývá meteority.
Když učitelka diktuje diktát, je diktátorka
Letopočet je počet letů.
Pachatel je ten, kdo páchne.
Ředitel je ten, kdo něco ředí…

annas

Ad Kelt,

vaše vysvětlení významu slova „koala“ je chybné. Měl jste vložit odkaz, odkud jste čerpal, zda uvádějí, že je to mýtus.

annas

Af Bobek 2,

koala pít nechodí, proto získala původní název. Koala „pije“ vodu z listů, mají ji dost, takže zvířatům dostačuje.

Jste mnohomluvný, třeba na rok podst. jména se nikdo neptal, navíc je vysvětlený v odkazu.

Měl byste dokládat zdroje z etymologie a vycházet z ní. U všech slov se nedá spekulovat a uvažovat. Tak vzniká chybná lidová etymologie.

zjentek

Draku, na ČSFD podobnej brak hodnotí takto: Odpad!!!