wendyX

Kterého rodu je podstatné jméno „koala“?

Jakého rodu je vlastně koala- mužského, nebo ženského? Prošel jsem několik slovníků a názory jsou různé (!).

Např. ASCS uvádí rod mužský, SSJČ naopak ženský, příručka UJC opět mužský…
Takže- jak je to správně?

Tuto ‚dvojakost‘ zřejmě způsobuje i skutečnost, že v některých pramenech je tento živočich uváděn jako ‚medvídek koala‘ (tedy rod m., živ.), jinde zas jako ‚koala medvídkovitá‘ (tedy rod ž., živ.).

Nejlepší odpověď
annas

"Pokud se podíváte do slovníku na jmenný rod tohoto slova, budete možná překvapeni. Ve spisovné češtině je totiž koala rodu mužského životného. Správně je tedy ten koala, nikoliv ta koala.

V neformálních projevech se tento výraz často používá i v ženském rodě (v zoo byla koala apod.), což je však chybné. Internetová jazyková příručka ÚJČ AV ČR připisuje tento omyl analogii s podstatným jménem panda.

Ten koala – (rod mužský životný – správná varianta)
Ta koala – (rod ženský – chybná varianta)

Malý koala, kterého jsme viděli, se narodil v Austrálii.
Koala medvídkovitý je vačnatec s jemnou srstí."

https://czech­tongue.cz/ten-koala-x-ta-koala/

ÚJCAV se k rodu vyjadřuje takto

"Je možné, že v případě výrazu panda se ujal rod ženský pod vlivem slova šelma, u výrazu koala mohl rod zase ovlivnit výraz vačnatec.

Na dvojici panda a koala lze názorně ukázat, jak od jazyka nelze očekávat přímočarost a naprostou pravidelnost."

http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/dotazy/in­dex.html?page=11

"Výraz koala pochází ze slova gula, které se vyskytuje v jazyce dharuk (téměř vymizelý jazyk domorodých obyvatel Austrálie žijících v oblasti Sydney). Přestože se samohláska /u/ původně v angličtině psala jako „oo“ (ve slovech jako coola a koolah), změnila se na „oa“, možná kvůli chybě. Nesprávně se občas uvádí, že slovo koala znamená „nepije“.

Systematické jméno rodu, ke kterému koala náleží, Phascolarctos, je odvozeno z řeckého phascolos „vak“ a arktos „medvěd“. Druhové jméno, cinereus, je latinského původu a znamená „popelavý“. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koala_medv%C3%AD­dkovit%C3%BD

Další odpovědi
Kepler

Máš pravdu, informace jsou nejednoznačné. Já jsem našel rod mužský životný:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=koala Tak nevím.
Není to ale podle „medvídka“, protože koala není žádný medvídek, ale vačnatec. UJČ má vůbec víc nesrovnalostí. Jméno je ale cizího původu, tak je to asi potíž. Výraz koala pochází ze slova gula, které se vyskytuje v jazyce dharuk (téměř vymizelý jazyk domorodých obyvatel Austrálie žijících v oblasti Sydney). Víc o původu jména zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koala_medv%C3%AD­dkovit%C3%BD

nyjono

Záleží na kontextu.
TEN medvěd. TA koala.

Mp2

Prostě medvídEK koala…

annas

Na SK je ta koala.

koala -y ž. ‹a < austr› zool. austr. vačkovec rodu Phascolarctos pripomínajúci medvedíka, s jemnou, vlnistou, popolavosivou až čiernosivou, na brušku bielou srsťou, žijúci na stromoch: k. medvedíkovitá.

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=ko­ala&s=exact&c=w5a­a&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d­=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#