Má v ústech zánět dásní něco společného se zubním kamenem? Nebo opačně?

Nejlepší odpověď
annas

"Zubní kámen

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku, ukládáním minerálů a anorganických solí obsažených ve slinách, z nichž největší podíl připadá na vápník a fosfor. Doba potřebná k jeho tvorbě je několik měsíců, ovšem velká mineralizace (až 80%) je v plaku prokazatelná již do 2 týdnů. Tvorba zubního kamene závisí na složení slin, na úrovni ústní hygieny, konkrétně na stáří zubního plaku přítomného v dutině ústní a na jeho lokalizaci (nejvíce se tvoří v blízkosti vývodů velkých slinných žláz u dolních řezáků na ploškách obrácených k jazyku a na tvářové plošce horních prvních stoliček).

Na vzniklém zubním kameni se velice dobře přichytává další vrstva zubního plaku, způsobující zánět dásní a parodontózu, která může vést k postupné ztrátě zubů. Z toho důvodu je důležité vzniklý zubní kámen odstranit.

Jedinou možnou cestou, jak předejít tvorbě zubního kamene, je pečlivá hygiena dutiny ústní a používání pomůcek mezizubní hygieny k dokonalému a včasnému odstranění plaku, aby nemohlo dojít k jeho mineralizaci. Pokud se zubní kámen již vytvořil, lze jej odstranit pouze speciálními nástroji a přístroji v ordinaci zubního lékaře či u dentální hygienistky."

http://www.ssscr­.cz/zubni-kamen

Ano zubní kámen může způsobit zánět dásní a parodontózu.

Další odpovědi
da ny

Ano, jen ještě doplním, že u již parodontického chrupu, s obnaženými krčky zubů, je to začarovaný kruh.
Zubní kámen se tvoří iv místech rukou těžko čistitelných, špatně přístuoných.
Je třeba během pravidelných prohlídek nechat ZK odstranit (i 2× ročně) lstomatologem nebo zubní hygienistkou.
Mnohdy jsou ORTO podmínky v ústech takové, že i při sebelepší ústní hygieně se člověk tvorbě ZK těžko ubrání.
Vhodný je jednosnopkový zubní kartáček a „šmrdlat“ (třeba u knihy, PC, TV) zub po zubu.
Při vzniklých PARO potížích pak použít další prostředky (mezizubní kartáčky, irigátory, vhodně masírovat gingivu měkkým kartáčkem během čištění atd.)
Mnoho lidí používá špatné, tvrdé zubné kartáčky. Špatnou techniku (horizontálně dření krčků zubů i dásní) během čištění chrupu. Sami si gingivu poškodí..

Kepler

Jestli je přímá souvislost nevím, ale dá se předpokládat, že obojí souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Zubní kámen, parodontóza…

EKSOT123

Ano, Ale mám problém s čistěním dolních řezáků zevnitř. Ať dělám, co dělám, časem se na krčku tvoří kámen. Takže to občas seškrabu nůžkama.