EKSOT123

Má Neptun něco společného s deštěm, resp. může mít Neptunova kašna něco společného s povodněmi v Liberci?

31. 7. 2010 se po asi 85 letech vrátila na libereckém náměstí Neptunova kašna https://www.no­vinky.cz/vase-zpravy/liberecky-kraj/liberec/339-209--neptunova-kasna-se-vratila-do-liberce.html
Ze zprávy ČHMÚ: 6. a 7. 8. 2010 zasáhly Liberecko ničivé povodně. Povodňové stavy na ostatním území ČR byly nevýznamné.
Vzpomněl jsem si na to v souvislosti s letošním natáčením nějakého filmu v Liberci. Zahraniční filmový producent slíbil jako revanš poškozenou sochu opravit. Místo Neptuna se letos na chvíli objevila na jeho místě socha Dona Bosca, což je sice pro mě důvěryhodnější chlapík než Neptun, ale uznávám, že má s Libercem snad ještě míň společného než Neptun. Sochy řeckých a římských bohů jsou u nás na více místech, člověk chce asi mít na náměstí něco, co ho přesahuje.
Velmi zajímavé mi přijde, že si tenkrát při povodních této souvislosti, tohoto vtipu přírody(?), snad vůbec nikdo nevšiml, lidi mají asi jiné starosti.

Nejlepší odpověď
annas

„Neptunova kašna je posledním dokladem historického způsobu zásobování města pitnou vodou, a proto se města Liberec rozhodlo pro restaurování dochovaných prvků kašny, jejich kompletaci a znovuosazení a zprovoznění na jejím původním místě na náměstí Dr. E. Beneše.“

https://www.li­berecky-kraj.cz/dr-cs/9536-neptunova-kasna.html

I když kašny jsou díla estetická, ale vzhledem k zásobárně vody, vedl do nich vodovod, měly technickou funkci.

V Liberci drží Neptun trojzubuec obrácený vzhůru na rozdíl od olomoucké kašny, kde Neptun drží trojzubec směrem dolů, čímž uklidňuje vody a chrání město.

Trojzubec obrácený vzhůru tedy naopak by měl hcránit město před vodou shora.
..
Myslíte, že ještě někdo těmto „ochráncům“ věří? Olomouc byla pod vodou v r. 1997, v některých ulicích se řeky vylily z koryta …

Příroda je mocnější, její ničivou sílu nezastaví ani sochy antických bohů … jako ochránců …

Další odpovědi
Drap

Mezi uvedeným neni vůbec žádná souvislodt

led

Povesti môžu vzniknúť z rôznych príčin. ani sa nenazdáte a môte byť aj vy autorom.
Uvediem príklad zo svojho krátkeho života…
Ako školáci sme raz na zrúcaných hradbách jedného hradu strašili. Po rokoch som sa v dedine pod hradom dozvedela, že na hrade straší. A tak sme sa nevedomky z detskej roztopašnosti stali autormi povesti.

ivzez

Žádná souvislost tam (v tom) není.

EKSOT123

Děkuji za příspěvky, zvlášť Annas. Tenkrát jsem v těch končinách pracoval a jelikož šlo o práci venku, mohu potvrdit, že pršelo hodně. Během pár minut jsme byli úplně durch, převlíkat se nemělo cenu, muselo se to těch pár hodin vydržet. Bylo léto. Zato hned poté tam začaly růst hřiby v takovém množství…
Tedy dali sochu a prakticky hned nato to začlo. Jak píšu, překvapilo mě, že si toho nikdo nevšiml. Jinak samozřejmě u nás by tomu těžko kdo věřil, možná snad někdo z původních německých obyvatel. Spíš jsem si říkal, jestli tím dopuštěním nechtěl něco říct ten opravdový Bůh, ale nenapadá mě co.

annas

Pokud věříte v Boha, můžete v tom vidět trest Boží.

Já to beru jako důsledek mýtů, kdy lidé také věřili, ale ne bohu jednomu. Proto jsem kašny zpravidla spojeny s mýtickými antickými postavami.

Ale je rozdíl, ja sochař nasměroval trojzubec .Samozřejmě to z Olomouce znám z pověsti. Když zde ehlídá moře, řeky, tak liberecký hlídá mraky.

Takže určitě jde o nějaký skrytý symbol. Tak jako pohádky mají skrytý symbol, tak určitě i některé stavby, možná i kašny.