Rokio

Má každý člověk České republiky opravdu svobodnou volbu nad volbou náboženství, které bude vyznávat?

V případě, že občan našeho státu bude dodržovat zákony České republiky, tzv. dané náboženství nebude v rozporu se zákony naší vlasti, může si vybrat jakékoliv náboženství? Úplně kterékoliv ho napadne?

A může klidně vyznávat více než jedno náboženství? Co když chce daný jedinec zvýšit šanci dostat se do nebe, a tak bude třeba křesťanem a zároveň i židem. Je tohle povolené?

zdroj obrázku: pixabay.com – ddzphoto

Odpovědi
Edison

Svobodnou volbu tak, jak jsi ji popsal, tak určitě ano. Ale vícero náboženství… to asi jen tak nejde, neb ta naboženství to většinou zapovídají. Nelze třeba vyznávat islám i křesťanství. Jiná náboženství, ač to možná přímo nezapovídají, tak to prostě nejde. Třeba buddhismus a hinduismus by asi dokupy nešel, protože objektem a principem víry je prostě něco docela jiného.

Anikitos

Může ve skutečnosti věřit v co chce, třeba svoje nějaké náboženství nebo mix nějakých náboženství…
Jiná strana je jak se na to budou dívat ostatní.
Můžeš být i křesťanem i židem, ale řadili by tě asi do skupiny ”Ostatní a nepřesně určené.”

https://www.czso­.cz/csu/czso/na­bozenske_vyzna­ni_obyvatelstva_ces­ke_republiky_23_12_04

Stát ani nikdo jiný by se neměl míchat do víry žádného člověka. Věř si v co chceš bez nějakého povolení! :)

klumprt

Je třeba rozlišovat mezi vírou a projevy víry.
To, v co člověk může věřit, není nijak omezeno. Může věřit třeba v to, že pojídáním černošských nemluvňat se může dostat do nebe. To si skutečně může kdokoli zcela svobodně a vážně myslet a upřímně v to věřit, nikdo mu v tom nemůže a logicky ani není schopen zabránit.
Problém nastává teprve u projevů té víry. Myslím, že v tuto chvíli už laskavý čtenář ví, jak to myslím. 🙂

Kepler

Svoboda náboženství u nás existuje. Kdo nerespektuje právní systém našeho státu se dopouští minimálně přestupku nebo i trestného činu.