kurec

Lze v nynějším demokratickém systému získat území cizího státu jinak než válkou?

Např. že by se v parlamentu a senátu schválilo, že by město Chalupki bylo připojeno k ČR, jelikož hodně zasahuje do uzemí ČR (nebo třeba nějaký jiný, důležitější důvod).

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, lze to výměnou. V minulosti se tak napřimovala státní hranice. Někde stačí poslat na cizí území pár desítek tisíc vojáků na dovolené.

Další odpovědi
JežíšKristus

Ano.
Vznikem nového území (umělé ostrovy, sopečná činnost)
Odkupem (Aljaška)
Výměnou (změna českých státních hranic v roce 2004 apod)
Atd

Drap

Na světě je demokratický systém? Něco mi snad uniklo?

hapiky

Chalupki zasahují do území ČR?
Kdysi ano, byla to severní část N.Bohumína, která byla oddělená kvůli dělbě Slezka mezi Prusko a Rak.Uhersko.

Ametyst

Stačí, aby zkorumpovaný politik podepsal mizernou smlouvu, kde se ručí státním majetkem.

Disraeli

Dohodou (hlavně odkoupením nebo i výměnou), přenecháním (nenucenou dohodou nebo přinucením/zas­trašením – nevojenským). Nevojenským porobením celého toho státu (nebo některé jeho provincie) jako vazalského a posléze úplným připojením na základě prohlášení.

Dobrovolným připojením k většímu celku… jeden stát ke druhému (buď unitárně nebo nejednotně = do federace. Unie ne, protože tam by se pořád jednalo o zcela samostatný stát). Tzn. jeden stát se dobrovolně připojí třeba k nějaké říši a tím dobrovolně „zanikne“ – z právního a jiného hlediska (stane se z něj třeba „jen“ provincie" v rámci většího celku). To může být z popudu místní vlády (a spol. – jako třeba hlava státu a jiní představitelé, instituce, orgány), která s tím souhlasí třeba ješětě na základě referenda anebo přímo „z vůle lidu“, povstání atd… (tzn. všichni kromě vlády by se chtěli připojit, vládní představitelé si to nepřejí, ale lid ano, tak hromadně demonstrují a pod., armáda a jiné ozbrojené složky jsou třeba taky pro, i když zůstanou třeba „jen“ nečinné, při aktivitě občanů, takže vládě nezbude, než se podrobit, protože ztratí kontrolu a k připojení stejně dojde… to je mimochodem taky nevojenské).

Disraeli

Jeden stát nebo nějaká jeho část se dobrovolně připojí k jinému státu (na základě… a těch důvodů může být víc: společná historie, kultura, národ, vzájemný prospěch, lepší správa toho celku, kam se chtějí připojit, čili vidina lepší budoucnosti, spravedlnosti, síly, bohatství atd).
Též na základě dědického (nebo následnického) práva, což jsem opomenul. Dnes už se to moc „nenosí“, ale teoreticky je to možné. Jedné hlavě státu připadne víc trůnů, tedy víc zemí a tak je spojí. Buď třeba v personální unii (což by nebyl jeden stát) nebo zcela unitárně.