Kazatel

Lze zaparkovat jízdní kolo na chodníku a hrozí za to nějaký postih? Chodníky prý až na výjimky smějí užívat jen chodci.

Mají tedy v tomto ohledu jízdní kola nějakou výjimku? A pokud ano, jakou?

Nejlepší odpověď
Filip84

Když si pozorně přečteš § 25 – § 27 silničního zákona, zjistíš, že explicite stání na chodníku nezakazují. Není to totiž potřeba, protože jiným účastníkům silničního provozu, než chodcům, není užití chodníku povoleno, pokud silniční zákon nestanoví jinak (§ 53 odst.2 sil­ničního zákona). Pokud nejde např. o příčné přejíždění do vjezdu, nebo na účelovou komunikaci, případně stání na chodníku povolené dopravní značkou, tak vozidlo legálně na chodník nesmí. A to nejen motorové vozidlo, ale i povoz, jezdec na zvířeti, průvodce vedených či hnaných zvířat se zvířaty.

Zatímco Úmluva o silničním provozu (Vídeň 1968) chápe osobu tlačící jízdní kolo za řidiče, silniční zákon jej považuje za chodce (in § 2 lit.j) silničního zákona). Chodec je povinen používat chodník, a až když chodník není, nebo je neschůdný, jinou část pozemní komunikace, nebo vlastně často jinou pozemní komunikaci, protože chodník je nejčastěji samostatnou místní komunikací IV. třídy.

Osobě, která tlačí jízdní kolo, sice silniční zákon neukládá povinnost chodník použít, arciť je taky chodcem, ale tato povinnost vyplývá z judikatury: pokud by tím osoba tlačící kolo mohla ohrozit osoby na chodníku, na chodník s ním nesmí, pokud ale na tom chodníku je prázdno, osobě tlačící kolo v tom nebrání jiné okolnosti (např. je kolo moc široké, nebo má píchlé kolo a nechce si o nevhodný povrch chodníku poškodit ráfek atp.), tak pokud chodník nepoužije a dojde k nehodovému ději, bude nést spoluúčast, je to tedy civilní delikt, pokud osoba tlačící kolo nepoužije chodníku, ačkoli jí v tom nebrání žádná objektivní překážka.

No, ano, ale pokud osoba tlačící kolo může s tím „krámem“ legálně na chodník vstoupit, tak si tam ten krám může i ponechat, samozřejmě, pokud nepůjde o zábor veřejného prostranství a bude ponechán průchod alespoň 0.9 m.

Pokud by někdo kolem chodník zablokoval, tak jízdní kolo je vozidlo a vozidlo lze odtáhnout, tedy odtáhnout mohou nechat strážníci / policisté i jízdní kolo. Ale poplatky s odtahem nejsou sankcí. Sankce by mohla přijít za zábor veřejného prostranství, případně za způsobení překážky v provozu na pozemních komunikacích a její neoznačení či nenahlášení policistovi, protože i chodník je buďto součástí pozemní komunikace (§ 12 odst.1 lit.b) zákona o pozemních komunikacích), nebo samostatnou pozemní komunikací (§ 12 odst.4 zákona o pozemních komunikacích).

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1997-13

Další odpovědi
paul1

Může se stát, že mu ho ukradnou, pokud si ho nezamkne. Stalo se mi to někdy okolo roku 1982. Jen jsem šel podat sportku, než jsem se ohlédnul, bylo pryč. A nevyhrál jsem nic.