P70

Lze věřit knihám jako zdroji informací?

Ověřují nakladatelství nějak pravdivost obsahu? Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

Jak kterým. Pohádkovým knihám třeba těžko.
Nakladatelství že by si zjišťovala pravdivost obsahu? Nebuďte naivní, těm je dneska zatěžko si zaplatit korektora, natož se ještě zdržovat tímhle. Oni to hlavně chtějí mít co nejdřív venku a hrabat…

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Jak kterým.
Odborným, aktuálním (ne zastaralým), většinou ano.
Knihám s politickou tematikou nikdy – zpracovány „tendenčně“.
Pohádky, romány – ne, jde o smyšlené, případně upravené příběhy.
Životopisy a cestopisy – těžko. I ty mohou být ovlivněny postoji a názory autora.
A proč by to měla nakladatelství ověřovat?
Ta jsou pouze jako zprostředkovatelé mezi autorem a čtenářem, bez záruk za obsah.

Klaproth

Vydavatelství pravdivost nijak neověřují. Jak ověříš pravdivost pohádky, fantasy, scifi, detektivky nebo básnické sbírky?

Emefej

Nelze. Můj oblíbený knižní hrdina brouk Pytlík bohužel nikdy neexistoval.

Lamalam

Knihám se věřit nedá, zlotřilí vydavatelé pravdivost nijak neověřují. Budeš se asi divit, ale škola kouzel v Bradavicích ve skutečnosti neexistuje.