panxnotdead

Lze hvězdářským dalekohledem pozorovat budovu ve vzdálenost cca 200m?

Zaostří mi hvězdářský dalekohled, který přibližuje min. 125× objekt vzdálený cca 200m. Díky za odpovědi. Bohužel ho doma nemám, tak nemohu vyzkoušet

Nejlepší odpověď
Agneta

Obraz bude postavený na hlavu.
Máš-li zenitové prisma, tak bude obraz sice správně postavený, ale stejně bude ještě levo a pravo obráceně.
Tak potud k hvězdářskému dalekohledu.
Při zaostření na blízko (200m) budeš muset hodně vytahovat okulár, což by mělo bezproblémově jít :D

Doplňuji:
Takže kromě zenitového prizma budeš ještě jeden optický doplněk potřebovat – abys měl normální terestrický obraz, a ten bude skoro tak drahý, jako ten teleskop:D (nevím teď jak se jmenuje)
Jedině, že bys měl (kvalitní profi-) ED apochromát-refraktor, který ale nemáš že, nechci se ale sázet…:DDD
Nechci teď koukat na Wiki…takže máš asi frauenhoffrický achromatický, ten nejběžnější s barevnou chybou, pro začátečníky (měla jsem taky):D

Další odpovědi
lexx

jo

Hlada

Zaostřit půjde. Stejně tak ale z druhé strany zamířit.

Bakalář 51

100% to půjde :)

Martinuss

Mělo by to jít, záleží jakej máš stroj a jaký budou podmínky. Minimální vzdálenost můžeš i jen 10m a max nekonečno.