Kryšpín

Lze dohledat solidní odpověď na demisi vlády v roce 1948?

Některé informace jsou na př., demonstrovali statisíce občanů demisi-demisi vlády Beneše, včetně desetitisícú ozbrojenců v pražských ulicích, jinde jsou ty údaje daleko menší, příp. minimální. Mám dojem, že různé informace se liší, zda jej psal odpůrce Beneše, neb jeho obdivovatel, případně komunista nebo kapitalista

Nejlepší odpověď
Edison

Tak předně Beneš byl prezident, čili nebyla to Benešova vláda. To je třeba si ujasnit. Byla to Gottwaldova vláda už od 2. července 1946. To ostatní… je třeba si toho asi hodně prostudovat a jasý obrázek mít stajně asi nebudeš. Odpovědi jsou pro dnešní generaci všechny stejně relevantní, ovšem se stejnými rezervami.

Další odpovědi
annas

Už jste se jednou ptal, jenže zřejmě omylem jste napsal únor 1848.

Co považujete vy za solidní odpověď, nevím. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu historika. Je rozdíl mezi poheldem v době socialismu a v současnoti.
Pohled píší vítězové… kdo zvítězil v únoru? Co se dále dělo?

Stejně najdete odpověďe v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravdive-tvrzeni-ze-se-komuniste-dostali-pucem-k-moci-v-r-1948-proti-komu-puc-smeroval

V odkazu najdete průběh událostí

http://www.to­talita.cz/1948/194­8.php

https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/his­torie/unor-1948-ksc-mela-podporu-temer-poloviny-naroda-byla-ale-ozbrojena-mensina_180222103­5_jak
-

Je třeba, abyste si sám v hlavě srovnal, čemu věříte, co považuje za pravdivé.

Kepler

Chtěl bys objektivní informaci? Pak by vypadala asi takto: pro demisi Benešovy vlády demonstrovaly podle různých odhadů stovky až statisíce občanů, ne-li milióny. Byli doprovázeni desítkami až statisíci ozbrojenců.
Ano, dějiny psali vždycky vítězové a pak je přepisovali noví vítězové.

led

Beneš, nebol nikdy bojovník, ale v prvom rade úradník a len zopakoval svoj krok z roku 1938. Vtedy ho pritlačili spojenci zo Západu a v 1948 zase spojenec z Východu. V oboch prípadoch sa ocitol medzi dvoma protichodnými stranami, tak v pude sebazáchovy, nie pre blaho republiky a zabránenie bratovražedného boja, ako sa občas traduje, aby nebol rozdrvený „mlynskymi kameňmi“ radšej ustúpil do bezpečia mimo „bojovú zónu“.

Na páde vlády vo Februári 1948 sa nepodielali státisíce pochodujúcich ozbrojených milicionárov, ale v prvom rade zlá hospodárska politika, padajúca ekonomika a tlak zo strany politickovojenských špičiek Sovietskeho zväzu. V druhom rade chybné rozhodnutie pravicových ministrov o vystúpení z vlády ČSR. V takom prípade z Benešovho pohľadu, nebola iná voľba, než poveriť vtedajšieho premiéra K. Gottwalda doplnením vlády novými ministrami, alebo okamžite vypísať nové voľby. V záujme nepripustiť, aby mu „ulice diktovala“, ako sa vyjadril, chybne použil 1.variant

Klaproth

Benešova vláda?

Edison

Co se týče demise některých ministrů, tak situace tam byla více zapeklitá, než je pšeobecně rozšířeno. Nejprve podali demici tři ministři, pak další dva. Problém byl, že pokud demisi poidalo pět ministrů, byl prezident povinen vyhlásit nové volby. Můžeme se však jen domnívat, jak to s těmi dalšími dvěma bylo, jestli jejich demisi Gottwald účelově „pozdržel“, nebo nepozdržel, ale donutil Beneše k porušní Ústavy a rekonstrukci vlády místo vypsání voleb.

led

Československo v tom čase patrilo na základe Jaltskej dohody do sféry Sovietskeho zväzu.