annas

Lze cestou zkušeností/na­podobení/přemýš­lení dojít k moudrosti a konat tak, že moudrý viní jen sám sebe, mine-li šíp cíl?

Podle slov čínského filosofa Konfucia.

https://azcita­ty.cz/citaty/kon­fucius/

Kterou z uvedených cest považujete na nejlehčí a kterou za nejtěžší?

Obrýzek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/08/24/01/37/luc­zniczka-904028_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, jak za pomoci zkušeností, napodobováním a přemýšlením o problému se stává člověk moudřejší. Všechny tyto činnosti je pak nutné vhodně kombinovat. Čím je potom moudřejší , tak hledá při nezdaru prvně chybu u sebe. Bohužel, neplatí to obecně o všech. Někdo nezíská ani špetku moudrosti až do smrti a naopak , moudrosti někteří dokáží dosáhnout již třeba ve středním věku.

Další odpovědi
Kepler

Napodobováním jiných se člověk moudrý nestává. Za nejdůležitější a taky nejobtížnější cestu pokládám vlastní zkušenost, někdy bývá dost bolestivá.

(mimochodem, ještě že jste nepřidala obřízek .-))

Ametyst

Dnes je svět tak složitý, ze opravdu ovlivníme jen málo věci. Takže není moudré vinit vždycky jenom sebe: nezijeme ve vzduchoprazdnu.
Zkušenost muže byt naše vlastní nebo někoho jiného, koho respektujeme: pak i napodobime, proč ne. Ani přemýšlení a promýšlení věcí nelze odstřihnout od zkušenosti.