Bobek 2

Ono to svatořečení není jen otázkou morálnosti a velikosti osobnosti, ale má něco společného i s náboženstvím. Katolická církev by asi měla trochu problém se svatořečením jinověrce, a evangelická církev, ke které Palach patřil, zase nemá ve zvyku žádná svatořečení pořádat.

Palachův čin je pro naši kulturu nezvyklý, ale nebyli větší blázni ti, kdo spáchali sebevraždu národa tím, že na ně stačilo udělat bububu, a už se klaněli Husákovi i Brežněvovi a horlivě hráli pokrytecké divadélko?

Další odpovědi
elkon

Jan Palach byl magor. Nic jiného se k sebepoškozování říci nedá. Buď to neměl v hlavě v pořádku, nebo byl pod vlivem omamných látek (také už se o tom psalo). Člověk při smyslech něco takového neudělá.

Drap

Určitě ne, je to nesmysl

Kryšpín

Jak hledám v historii bylo pobláznění národa a tím i J. Palach absolutně zbytečný ne-li riskovní.
Iluze několika komunistů v čele se Sašou pobláznilo národ o jakémsi jiném socialismu v rozporu se smlouvou se Sovětským svazem a Varšavskou smlouvou bylo šílenství a tím devastace národa na dalších dvacet let tím byl také dán prostor křivákům a normalizátorům nebo-li Huso brkům, kteří u korýtek se z velké části měli krásný odraz můstek hedvábného sametu do budování kapitalismu s českou tváří.
Starý štamgast v hospůdce dodal, tedˇ si představ ucho, že by Vojta se svou kompánií se vydrápal do vlády a začal slibovat národu českému že chce kapitalismus s jinou lidskou tváří. A to Český národ je ještě více rozdělen na západ na východ, na hraboše na slibotechny než na př. Katalánci a jak to dopadlo.

hapiky

Nedělej z nás blbce, aneb pokud neznáš pravidla svatořečení…raději nedělej červotoče!

anonym

Jeho osud je smutný, ale v podstatě … bych raději za svatého nominoval někoho na úrovni Elona Muska. Jeho osobní oběť, kterou pokládá na oltář pokroku civilizace je zjevná 🙂 . Dávalo by mi to větší smysl sv. Elon, sv. Abert (Einstein), … :D

anonym

jmenovat za svaté vlastně neustále jen ty kterým bylo ubližováno a ti se s nepřízní okolí a osudu vyrovnávali způsobem často velmi nešťastným který jejich situaci ještě zhoršil, bude mít jen ten následek, že výsledná HITparáda bude sice dojemná ale bude to jen přehlídka lidí kteří vlastně nedokázali téměř nic – tedy kromě toho, že trpěli.

hapiky

elkon: Tím, jak se projevuješ jsi sám magor. Nemáš ani špetku cti, jakou měl Palach. Hraješ si na drsňáka, ale v kině by ses pos.al.

anonym

Palach jistě bojoval za dobrou věc, ale způsobem který prostě není v pořádku. Nikdo by takto neměl reagovat na jakoukoliv nepřízeň osudu. Proč měl potřebu ze sebe dělat prapor budoucího odporu ? Neříkám, že to nebylo přínosné, jen že měl přeci jen víc myslet na svůj vlastní život a nejbližší okolí, to nejsou nedůležité věci které lze šmahem ve jménu jakéhosi morálního odporu zahodit, domnívám se. Ale nebyl jsem a zaplať Billovi ani nejsem v jeho situtaci, takže to posuzuji jako hodně nezainteresovaný pozorvatel, těžko to soudit. Ale nemít k tomu vůbec žádné výtky to snad taky ani nejde.

elkon

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

autacek: Je zima na Sibiři opravdu tak krutá?