Avatar uživatele
Stříbrný

Líbilo by se Vám prohlášení Jana Palacha za svatého?

https://magazin.aktualne.cz/…

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Ono to svatořečení není jen otázkou morálnosti a velikosti osobnosti, ale má něco společného i s náboženstvím. Katolická církev by asi měla trochu problém se svatořečením jinověrce, a evangelická církev, ke které Palach patřil, zase nemá ve zvyku žádná svatořečení pořádat.

Palachův čin je pro naši kulturu nezvyklý, ale nebyli větší blázni ti, kdo spáchali sebevraždu národa tím, že na ně stačilo udělat bububu, a už se klaněli Husákovi i Brežněvovi a horlivě hráli pokrytecké divadélko?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Jan Palach byl magor. Nic jiného se k sebepoškozování říci nedá. Buď to neměl v hlavě v pořádku, nebo byl pod vlivem omamných látek (také už se o tom psalo). Člověk při smyslech něco takového neudělá.


Avatar uživatele
Zlatý

Určitě ne, je to nesmysl


Avatar uživatele
Bronzový

Jak hledám v historii bylo pobláznění národa a tím i J. Palach absolutně zbytečný ne-li riskovní.
Iluze několika komunistů v čele se Sašou pobláznilo národ o jakémsi jiném socialismu v rozporu se smlouvou se Sovětským svazem a Varšavskou smlouvou bylo šílenství a tím devastace národa na dalších dvacet let tím byl také dán prostor křivákům a normalizátorům nebo-li Huso brkům, kteří u korýtek se z velké části měli krásný odraz můstek hedvábného sametu do budování kapitalismu s českou tváří.
Starý štamgast v hospůdce dodal, tedˇ si představ ucho, že by Vojta se svou kompánií se vydrápal do vlády a začal slibovat národu českému že chce kapitalismus s jinou lidskou tváří. A to Český národ je ještě více rozdělen na západ na východ, na hraboše na slibotechny než na př. Katalánci a jak to dopadlo.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nedělej z nás blbce, aneb pokud neznáš pravidla svatořečení...raději nedělej červotoče!


Avatar uživatele
Zlatý

Jeho osud je smutný, ale v podstatě ... bych raději za svatého nominoval někoho na úrovni Elona Muska. Jeho osobní oběť, kterou pokládá na oltář pokroku civilizace je zjevná :-) . Dávalo by mi to větší smysl sv. Elon, sv. Abert (Einstein), .... :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

jmenovat za svaté vlastně neustále jen ty kterým bylo ubližováno a ti se s nepřízní okolí a osudu vyrovnávali způsobem často velmi nešťastným který jejich situaci ještě zhoršil, bude mít jen ten následek, že výsledná HITparáda bude sice dojemná ale bude to jen přehlídka lidí kteří vlastně nedokázali téměř nic - tedy kromě toho, že trpěli.

Avatar uživatele
Stříbrný

hapiky

elkon: Tím, jak se projevuješ jsi sám magor. Nemáš ani špetku cti, jakou měl Palach. Hraješ si na drsňáka, ale v kině by ses pos.al.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Palach jistě bojoval za dobrou věc, ale způsobem který prostě není v pořádku. Nikdo by takto neměl reagovat na jakoukoliv nepřízeň osudu. Proč měl potřebu ze sebe dělat prapor budoucího odporu ? Neříkám, že to nebylo přínosné, jen že měl přeci jen víc myslet na svůj vlastní život a nejbližší okolí, to nejsou nedůležité věci které lze šmahem ve jménu jakéhosi morálního odporu zahodit, domnívám se. Ale nebyl jsem a zaplať Billovi ani nejsem v jeho situtaci, takže to posuzuji jako hodně nezainteresovaný pozorvatel, těžko to soudit. Ale nemít k tomu vůbec žádné výtky to snad taky ani nejde.

Avatar uživatele
Bronzový

elkon

Příspěvek smazán administrátorem.

  • Vložena před 180 dny
Avatar uživatele
Stříbrný

hapiky

autacek: Je zima na Sibiři opravdu tak krutá?

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5255
Zlatý Drap 3368
Zlatý led 2361
Zlatý Kepler 2264
Zlatý marci1 1815
Zlatý ivzez 1398
Zlatý quentos 1297
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 991
Zlatý zjentek 951

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.