dudu

Letní, nebo středoevropský čas?

Při diskuzi, kterou variantu v příštím roce uplatnit se zdá, že převažují zastánci trvalého ponechání varianty tzv. letního času. Naše rodina však k nim nepatří. Hlavně kvůli vnoučatům – malým školákům nás docela děsí představa, že např. od poloviny prosince Slunce vyjde teprve v 8:50 hod., takže ještě o půl deváté bude tma jako v pytli!! Co Vy na to?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jak už jsem se tady jednou vyjádřil, jsem proti jakémukoliv posunování času. Zatím takové stanovisko zaujímá i vláda, resp. její předseda. Původní odůvodnění pro uplatňování letního času, tj. úspora energie, se ukázalo jako mylné.

Další odpovědi
annas

Keplerova otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-babis-blaboli-o-astronomickemu-a-zimnim-casu-je-opravdu-tak-spatne-informovan

Abych řekla pravdu, už to tolik neřeším. Ale je dané naším pásmem, tedy středoevropský čas, mně připadá přirozenější.

Ale největší problém mně způsobují přechody mezi oběma časy. Trvá mně dlouho, než se přizpůsobím.

Vzpomínám si, když matky vozíly děti do jeslí, když začínaly pracovat třeba v 6 hodin ráno, děti to přežily. Nikdo to neřešil.

Takže jsem pro návrat jednotného středoevropského času.

led

Stredoeuropsky čas, zimný čas, je najbližšie k astronomickému času, keď na poludnie Slnko vrhá nejmenší tieň.V časoch, keď sa čas neurčoval na základe ekonomiky, príroda žila podľa tohto času.

„Prvý raz sa nepriamo o zavedení letného času zmienil v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin. V jednom z článkov uviedol, že ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo.
V roku 1907 formuloval návrh na zmenu času londýnsky staviteľ William Willet v eseji Plytvanie denného svetla.
Počas prvej svetovej vojny, 14. apríla 1916, zaviedlo letný čas Švédsko, postupne sa do 30. apríla pridali ďalšie krajiny, medzi nimi aj Nemecko a ako jeho spojenec i Rakúsko-Uhorsko. Opatrenie si nezískalo obľubu, po vojne ho zrušili.
V roku 1917 zaviedlo letný čas Rusko, neskôr však Sovietsky zväz upravoval čas svojvoľne, raz o hodinu, inokedy o tri hodiny – aj vzhľadom na to, že samotná krajina má niekoľko časových pásiem.
Na území Protektorátu Čechy a Morava bol zavedený letný čas v období 2. svetovej vojny, konkrétne v letných mesiacoch medzi 1. aprílom a 4. októbrom v rokoch 1940 až 1944. V povojnovom Československu bol letný čas zavedený aj od 6. mája do 7. októbra 1946.“ http://www.tvno­viny.sk/domace/1932903_an­keta-zimny-cas-je-tu-od-nepamati-ten-letny-slovaci-poznaju-len-necelych-40-rokov

ivzez

Samozřejmě středoevropský → umělé posouvání času je nesmysl.

Přechod na letní čas působí „podle odborníků“ až 40 % procentům lidí zdravotní problémy, zatímco zachování SEČ nikomu zdravotní problémy nedělá…

Poznámka:
Obrat „podle odborníků“ jsem odposlechla v ČRo, podklad
pro to nemám. Proto jsem použila uvozovky.

Arne1

Já jsem pro letní. Zimní večery jsou silne depresivní. Ale politici stejně rozhodnou bez ohledu na přání občanů

Edison

SEČ v létě? Umíte si představit, v kolik bude vycházet slunce? Co na to zdravý spánek? Co na to odborníci? A letní v zimě? Umíte si představit, že půjdete na oběd a bude ještě skoro tma? Kdo tohle nezažil, tak nepochopí. Já to zažil.

A kdy zavedeme biologický čas, kdy den trvá u 95% lidí o 12 minut déle, než ten astronomický? To by teprv měl lidský organismus pohodičku… Zhruba za pět dní tedy chybí člověku hodina. Za necelý měsíc se bioritmy člověka dvakrát převrátí. To vám jako nevadí? Pokud vám toto nevadí, jak vám může vadit „nevhodná“ změna času jednou za rok? Nejsou to tak trochu mýty? Nemyslíte, že celý ten humbuk kolem času je jen politikum v podobě populismu? Vykašlat se na to a nechat to, jak to je a hotovo. Nikomu se nic nestane. Když v Rusku zrušili přechody času a snížili počet pásem, dopravní nehodovost vzrostla o 40%. Prý se zvedl i alkoholismus. Bohužel zdroje v bedně už nedohledám, nevím, ve kterém pořadu tyto statistiky někdo vytáhl. Opravdu si to nepíšu, natolik to nesleduju.

Evuše

Nevadí mi střídání času, ale když už určitě letní.Do školy/práce lidé při seč stejně vstávají za tmy. A myslím si, že není třeba, aby v létě začínalo svítat ve 3 ráno a slunce zapadat před 7 večer. Já si teda nedokážu představit, že po škole toho na zahrádce moc už nestihnu, že se v létě budu ještě míň koupat, brzo bude zima, navíc spousty lidí ve 3 ráno spí, pak jdou do práce a odpoledne a večer se věnují svým zájmům ať už venku nebo doma.. A těm, co jen doma.. No myslím si, že těm může být jedno, jestli je seč nebo selč. A jestli tady někteří argumentují tmou ráno, tak ať si uvědomí, že momentálně už je chvíli po 4 pěkné šero, kdy hodně dospělých chodí z práce a dětí ze školy nebo jsou venku :)

HZK

Určitě středoevropský! Je normální a pro tělo přirozený, podle něj tikají naše biologické hodiny. Zajímalo by mě, zda před zavedením letního lidé tehdy vysírali stejně jako teď, kdyby se měl vrátit původní. Myslím že to moc lidi hrotí. Čas má jet přirozeně, dle slunce.......­....Vstávám v 5 hodin, jezdím do práce na kole celou zimu, celý rok, ač jen 5 kilometrů.Takže přizpůsobovat práci, když se mi to nelíbí,ne čas!

Hlada

Čas není mým pánem. Co ukazují hodiny je mi lhostejné, protože to délku dne nebo noci nezmění. Doba, kdy jsem se musel povinně jít dospat na pracoviště, je už minulostí. V současnosti si každý může zařídit den podle své nátury. Jsem pro středoevropský čas, aby sluneční hodiny ukazovaly celý rok správně.

marci1

Jsem za čas středoevropský. 🙂

Podle fyzioložky Heleny Illnerové z Akademie věd je tím správným časem ten „zimní“.

„Nikdy bych to nenazývala zimní čas, protože to je standardní středoevropský čas, ke kterému bychom se vraceli. Je to čas, kdy máme v pravé poledne slunce nad hlavou a tmavá část noci se dělí okolo půlnoci. Je to symetrické, je to čas téměř od pánaboha,“ popsala.

Podle fyzioložky potřebujeme ranní světlo. „Kdybychom žili stále na letním světle, tak bychom větší část roku vstávali do tmy. Lidé jsou totiž většinou sovy než skřivánci. Ranní světlo má ten úžasný účinek, že nám synchronizuje naše vnitřní hodiny. Ranní světlo naše hodiny nastavuje ve smyslu zpoždění, večerní světlo naše hodiny nastavuje ve smyslu předběhnutí. Ranní světlo je pro lidi maximálně důležité,“ vysvětlila.

Pro lidi je totiž nesmírně důležité synchronizovat náš vnitřní časový systém s vnějším dnem. „Hlavní hodiny máme v hlavě, ale malé hodiny máme v každém orgánu a potřebujeme, aby byly synchronizovány navzájem mezi sebou. Pouze hodiny v hlavě jsou synchronizovány vnějším osvětlení. Synchronizace vede k tomu, že dobře spíme, jsme pozorní a má to co dělat také s dělením buněk, protože buňky se dělí jen v určitou hodinu. Je to celý systém, který se nesmí narušovat,“ zakončila. 🙂

http://tn.nova­.cz/clanek/le­karka-to-rekla-jasne-jedine-tento-cas-je-pro-nas-ten-spravny.html

Dochy

Jednoznačně středoevropský. Náš čas byl „odjakživa“ vázán na Slunce. V poledně (12:00) by mlo Slunce být nejvýš nad obzorem. Proč v tom dělat bordel? Stačí že v tom dělá bordel pozice v rámci našeho pásma.

Ad Aleš: Dětem se má posunout škola o hodinu, ale představa, že by si denní rytmus upravil dospělák tak že si večer s přáteli udělá už od 4 aby v těch 9 mohl jít klidně spát, už je naprosto mimo??? 😉

Ti co chtějí letní čas nějak zapomínají, že letní čas jim v zimě nezařídí letní sluníčko 😉 Navíc všechny činnosti a termíny se nechají dohodnout podle potřeby, není nutno používat a znásilňovat čas tak aby termíny pevně odkazované na konkrétní hodinu byli tehdy kdy se nám to líbí… K tomu mně nějak napadlo rčení „Vrtěti psem“ (sice jiné téma, ale to heslo by odpovídalo)

Alesh

Před posunem z letního na zimní jsem chodil do práce za tmy a teď chodím taky za tmy. Když přijdu z práce, mám o hodinu míň světla.
Pokud jediným argumentem, proč mít permanentně zimní čas je chození dětí do školy za světla, pak by stačilo posunout začátek školy o hodinu a mít permanentně letní čas. Myslím, že každý ocení, když v létě může sedět do desíti venku a je furt vidět, je to perfektní na spoustu věcí, to nemůže nikdo zpochybnit.

Mc Merkurion

… mně je to fuk, ale budu raději, když mi slunce vyjde v devět, a večer bude dýl vidět … do školy nechodim a vstávám k polednímu …

zjentek

A já CHCI, aby čas byl PRODLOUŽEN, protože mně přijde krátký. A je mně zcela putna, jestli mně ho budou šibovat zleva doprava. Jsem pro reformu kalendáře a hodin! Získám-li podporu z lidu, jsem ochoten založit opčanné sdružení za nadstavení času.

Brblal

Mě je to úplně jedno, dělal jsem na směny a zvykl jsem si bez problemů a rychle, ale ať máme v ČR čas stejný, jako v okolních zemích (Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko).

Edison

A když jsme u toho: Tohle https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99estup­n%C3%A1_sekun­da nikomu z vás náhodou nevadí??? Navíc ta nepravidelnost.. Hrůza. Bordel!!!

dudu

V době mého studia na střední škole letní čas sice nebyl zaveden, ale vyučování nám začínalo už 7:10 hod. Dodnes si pamatuji to temné dusno a atmosféru v listopadu a prosinci zejména, pokud jsme např. měli dvě hodiny statistiky za sebou.

Edison

Já teda nevím, ale paní Illnerová asi neví, o čem mluví. Jednak v létě opravdu světlo ve 4 ráno potřebuje minimum z nás. Ba spíše naopak, myslím, že takhle ráno většina lidí ještě spí a ke zdravému spánku světlo rozhodně nepřispívá, což potvrděj zase spánkoví specialisté, biofyziologové a další. Navíc táž paní Illnerová někdy v r. 2004 právě přišla s tím, že lidský den netrvá 24 hodin, ale o oněch 12 minut déle. Jenže zřejmě je její dnešní vyjádření na politickou objednávku a myslí si, že ten její článek nikdo nenajde, neb tehdy se kolem toho takovej humbuk nedělal. Ten článek je dostupný v mém posledním dotazu… Teda… dostupný… momentálně prý web přechází na nový systém. Hahahahaha…

dudu

Neškodí jistota, že poledne je ve dvanáct hodin a o krátkou noc v červnu přece charakterizovali už naši předkové rčením „Na svatého Víta hlava líhá a u p.dele svítá“.

led

Konečne sa zase môžem vrátiť k nezkresleným slnečným hodinám 🙂
aspoň dúfam, že prevládne príroda a rozum nad peniazmi.