Kepler

Co to Babiš blábolí o astronomickému a zimním času? Je opravdu tak špatně informován?

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/487743-vlada-dava-prednost-zavedeni-zimniho-casu.html
U nás se používá letní čas a pak pásmový středoevropský čas. Zimní čas byl u nás experimentálně zaveden jen jednou v r. 1946, tehdy se hodiny v zimě posunuly o 1 h, ale opačně než u letního času. Astronomickým časem zřejmě míní hvězdný čas (?), ale ten se SEČ nemá nic společného. Jste pro zavedení jednotného SEČ?

Nejlepší odpověď
Dochy

Odpovídá to současnému jazyku.
Astronomický – tím chce říct že alespoň to poledne bude nějak odpovídat (v rámci odchylek v daném pásmu)
Zimní – tím je myšlen ten čas, který v zimě běžně používáme (ten, který není letní 😉

Je mi jasné, že ty termíny nejsou zrovna ideální, ale v obecné řeči se tu zkrátka používají… viz třeba:
http://vtm.zi­ve.cz/clanky/zme­na-casu-kdy-se-meni-letni-cas-a-zimni-cas/sc-870-a-190726/default.aspx

Nechtěj po politikovi aby se naučil používat správné technické termíny. Toho je schopna tak možná pětina. Já budu rád pokud se s tím přehazováním časů přestane a budu štěstím bez sebe, když zůstaneme na svém středoevropském (mít trvale letní jak prosazuje poměrně početná skupina obyvatel považuji z technického hlediska za ještě větší zvrhlost než to střídání)

Další odpovědi
ivzez

Kolik znáte lidí, kteří používají správný termín středoevropský čas?
Já všude čtu a slyším „zimní čas“.
Někdy se to pokouším uvést na pravou míru, ale pomalu to už vzdávám,
protože řada lidí přitaká a vzápětí znovu použije „zimní čas“.

Jsem pro návrat (nikoliv pro zavedení) k jednotnému SEČ.

Drap

Můžeme být pro cokoli, ale je to úplně jedno. Občané o tom rozhodovat nebudou a budou se řídit podle času který bude stanoven.

EKSOT123

Orestez nedávno geniálně zakomponoval do odpovědi k poskakující pračce vše možné, mezi jiným i to, že brňáci provedli změnu na letní čas už kdysi. Při obléhání Švédy zvonili poledne o hodinu dřív.
Nejlepší by asi bylo to pořádně otestovat, aby se zjistilo, co je lepší. Tzn. střídavě měnit zimní – letní v krátkých intervalech a aby to bylo zajímavější, tak by se změna vyhlašovala střídavě jen v některých okresech a to nečekaně.
Osobně jsem pro zachování současného systému. Pracuji venku (bez osvětlení), a střídání zimní-letní částečně přibližuje začátek pracovní doby svítání. Ale chápu, že takových lidí je menšina, takže jestli se zavede zimní, čili správný čas, nevadí.

Edison

Navrhuji v zájmu zachování přirozenosti lidského života a tím i zdraví lidí založit Sdružení za změnu času!!

Jak to, že někomu vadí změna letní / zimní čas a nevadí mu, že biologický den 95% lidské populace je o 12 minut delší? Tzn., že zhruba každý pátý den chybí člověku hodina a zhruba za necelý měcíc je dvakrát biorytmus člověka zcela převrácen!!!

TO MUSÍ BÝT ZMĚNĚNO!!!

Zdroj: http://zdravi­.doktorka.cz/bi­ologicke-hodiny-cloveka-zpozduji/

aliendrone

Babiš je blb na kvadrát, to mám od lidí z první ruky. To, že tak nepůsobí je tím, že má špičkový PR tým, který mi „smrdí emerikou“ (ruku na srdce, tam tohle mají nesrovnatelně promakanější) a naši „konkurenční rádobyprofíci“ jen čumí jak péra z gauče.

Jenže když občas dojde na něco, co nemá předpřipraveného, tak je to obvykle fiasko, což sis možná všiml. Tudíž mne nepřekvapuje, že pánko velkomožný občas blábolí z cesty, protože se vším se nedá počítat a chybička se sem tam vloudí.

Jinak jsem pro zachování SELČ, přijde mi dost pitomé, když ve 4 ráno už je Slunce na obloze. V noci má být tma – to si myslím já. A bez ohledu na nějaké idiotstudie (studií PRO i PROTI si můžeš nechat vypracovat kolik chceš), prostě je to tak, že většina lidí v noci spí [noc považuji za čas od 22:00 – 6:00] Když přes den pracují, baví se, sportují, okopávají erteple – cokoliv, tak k tomu POTŘEBUJÍ SVĚTLO, které ve 3 ráno před rozedněním je většině k ničemu, zato ve 21:00 se DOST hodí, ne že v 18:30 je potřeba začít na práci přisvěcovat.

A to nemluvím o tom, že třeba mně se za světla spí hůř, než za tmy. Také fakt, že lidé dnes vstávají později, než kdysi (Pamatuješ melodii? „Buď v práci v 6!“ ;) :D) mi přijde významný. Prostě NECHÁPU, PROČ by mělo být světlo v noci (kdy většina lidí spí) a ne ve dne. :D :D :D

Herjulfson

Odpověď byla smazána z důvodu – jiné.

Kepler

Mně osobně přechody mezi časy FYZIOLOGICKY nevadí, ani ty nesmysly s biologickým časem. Ale spoustě lidí to potíže dělá a vzniká i spousta komplikací. Třeba to, že vlaky se ve tři ráno na hodinu zastaví, aby byl dodržen jízdní řád 🙂 To mi přijde dost na hlavu a nevymysleli by to ani v Kocourkově. Pevně věřím, že celý rok bude platit zcela přirozený SEČ.

aliendrone

Lidi – to jste si VÁŽNĚ nevšimli, že i když vymyslíte SEBEVĚTŠÍ hovadinu, VŽDYCKY se najde dost lidí, kterým se to bude líbit? :o

Klidně bych se vsadil, že kdyby někdo přišel s tím, že auta budu tankovat JEDNOTNĚ pouze z pravé strany, tak mraky lidí budou jásat a tleskat. Přitom pumpu, která by neměla oboustranné stojany i nájezdy k nim jsem neviděl už léta. Ale co, dej degešům možnost vyjádřit se – čeho se asi dočkáš? ;) :D :D

Edison

Pořád nikdo nespočítal náklady na zrušení přechodu SELČ/SEČ. Vyhledejte si mé komentáře, kde píšu, co všechno je tak nastaveno a jaké portíže to přinese. Opakovat zde se již nemíním…

A mimochodem… oni i vědci si neviděj do úst. Zrovna včera jsem poslouchal superodbornou debatu nad tím, jak ten „zimní“ je vlastně skvělý, protože když se mění čas L/Z, tak lidé mohou trpět nedostatkem světla.. No to jsem se zase nasmál…

Dochy

Zrušení přechodu:
Odpadnou zmatky u nočních vlaků, odpadne nutnost přenastavování „hloupých“ hodin, počítačové systémy dostanou jednoduchý update (zkrátka od určitého okamžiku přestanou provádět potenciálně rizikovou změnu času), hodinám řízeným z DCF to bude úplně putna (pokud tedy i Německo letní čas zruší)

Edison

Vidíš to příliš jednoduše. „hloupých“ hodin rapidně ubývá. Chytré hodiny to maj naprogramované a v průmyslu jich je většina. Pak je pár s centrálním řízením. Na DCF se spoléhat nebude možno. Přesněji… pkud letní nezruší a jiní zruší, nebo obráceně. Zmatky u nočních vlaků je fáma. To by to nefungovalo tolik let. Přestavování „hloupých“ hodin neodpadne v případě, že s nimi budeš cestovat. Navíc budeš muset přestavovat i ty chytré hodiny. Smysl EU se tím opět snižuje.

A ktěm biologickým hodinám: Jsem zvědav, až se bude argumentovat tím, že lidský biologický den netrvá 24 hodin http://zdravi­.doktorka.cz/bi­ologicke-hodiny-cloveka-zpozduji/ !! Budem to kompenzovat někdy nějak??? Oproti tomu je změna dvakrát do roka hračka, spíše to má kompenzační účinky.

Dochy

Naprostá většina „chytrých“ hodin nemá změnu času naprogramovanou natvrdo, ale stahuje si aktualizace…
Pokud někteří letní čas zruší a jiní ne, bude to problém. OK.
Zmatky u nočních vlaků: spec. pro přechod mezi letním a standardním časem se dělají spec. vyjímky do jízdních řádů aby to nějak dojelo. Pokud vlak má někde hodinu stát, tak OK to se dá, ale pokud má být najednou o 60km jinde je to problém.

Když cestuješ tak si musíš ty hodiny ohlídat vždy a letní čas s tím nic nenadělá. Tahat sem cestování myslím nemá smysl (alespoň tento aspekt cestování)

Edison

To se hluboce pleteš. Je vidět, že o tom vůůůbec nic nevíš. Už jsem Ti psal, že v oboru pracuju a systémů řízení mj. jednotného času dodáváme několikero. Ty totiž pořád vidíš jen ty hodiny. Ale že jsou nejrůznější systémy, které hodiny nezobrazují, „jen“ jej třeba zapisují do deníků, záznamu událostí, třeba do videozáznamů… a opakuji, zdaleka ne všechny se přeštelovávají samy, něbo někde nějakým jumperem. To jsou desetitisíce systémů ve všech možných odvětvích lidské činnosti.

Nojo.. problém ale je, že teď si ty hodiny budeš muset hlídat při každém překročení hranic z Petrovic do Bahretallu. Přijde Ti to jako normální? Co televize a další komunikační služby? Superbordel.

Dochy

Při překročení hranice si na čas musíš dát pozor tak jako tak. Změna letního-standardního času s tím nesouvisí. Z ukončením změny času se spousta věcí zjednoduší. Nic se „nezesložití“