Lesu zdar. Lovu zdar. Čemu se ještě říká zdar?

Nejlepší odpověď
annas

Kromě uvedených pozdravů.

Rybáři „Petrův zdar“, , havíři „Zdař Bůh“, Sokoli „Na zdar“. Po zúžení textu zbývá už pouze „Zdar“.

Kdysi Na zdar Národního dívadla – mám dojem, že to zmiňoval J. K. Tyl, nebo se používalo při sbírce na výstavbu ND. .

Nás v tělocviku zdravil učitel „Dívky a hoši nazdar! "
My odpovídali "Zdar soudruhu učiteli“!

Jinak to bývá na úrovni pozdravu ahoj, čau, nazdar.

Ještě jsem se podívala na Rejzkovu etymologii.

„dařit se, vydařit se, podařit se, zdařit se, zdar, nazdařbůh.
Jen v češtině, slovenštině, a polštině. – souvislost s litevským dórinti ‘činit zdárným’, derė̷ti ‘dařit se’“

Další odpovědi
marci1

„Nazdar či zdar je ryze český pozdrav. Nazdar je složenina prvních dvou slov, které byly psány na kasičkách, do nichž lidé přispívali na stavbu Národního divadla. Celá věta zněla: „Na zdar důstojného Národního divadla“. Všude po Praze se sháněly peníze na výstavbu a tato zpráva se dostala i do těch nejzazších vesniček naší domoviny. Svůj podíl na popularizaci měli i zakladatelé prvního Pražského Sokola, kteří z výrazu „Na zdar!“ udělali oficiální pozdrav sokolů.“ 🙂
https://refresher­.cz/49390-Odkud-se-vzaly-pozdravy-jako-ahoj-nebo-zdar-A-proc-muzeme-rozsireni-oblibeneho-cau-pripsat-komunistum

Drap

Kromě toho co zmínila annas se také používá také: No nazdar!

ahold

A což známé: sportu ZDAR a fotbalu zvlášť.

Jan Kunčar

Někdy dávno, v době (komunistického) temna, některé úřední dopisy končily pozdravem „Míru zdar“.

Kryšpín

Soused zdraví , kapitalismu zdar

orestez

Marcin jedna, ty mrško, ooravdu věříš v to, co někdo někde prohlásil?