Jena121

Jsou magnetické části starých pojistek z leštěného železa, nebo posypány mosazí?

Dobrý den všem rádcům,
rad bych se zeptal na takovou blbost, ale když je někdo blbej, tak na to ma právo 🙂. Mam ze starých pojistek magnetické části, tedy železné, které vypadaji celkem jako mosaz, jakoby velmi vylestene železo, ze pomalu odrazí světlo, duhu. Je to nějaký nátěr, co se používá převážně v elektronice pro lepší životnost nebo dokonce vodivost (to je asi kravina :D)? Nebo je tam nějaká mala příměs jiného kovu?
Uz dlouho me to zajímá, proč to vlastně neni obyčejné železo jako většinou jinde. A taky když uz to poveze do šrotu, ať se o něco nepřipravim ci naopak jim tam neudělám bordel. Díky moc všem za odpovědi, osvětlení, poučení k čemu to vlastně slouží atd.

Nejlepší odpověď
Drap

Nevím, co přesně myslíš. Oni si to v kovošrotu přeberou. Posypáno mosazí to určitě neni, mosaz by spadla. Přidávat do železa mosaz je problematické, technologicky,
Kontakty se dělávaly mosazné, právě z důvodů vodivosti. Mosaz má žlutou, jakoby zlatou barvu.Pokud vrstva neni nijak silná a nejde sloupnout, aby bylo možné změřit magnetem, bude se jednat o železo.

Další odpovědi
aliendrone

No s ohledem na zmatečnost jsem na pochybách o co ti jde. Nwm co máš na mysli. Mosaz je „žlutá“, železo „šedostříbrné“ (záleží na legování). Pokud si pamatuji, tak kontakty pojistek byly poniklované. Na druhou stranu výstražník pojistky byl mosazný (to byl ten žlutý bazmek uprostřed širšího [pohledového] kontaktu, který v případě přepálení pojistky odpadl a tím oznamoval její nepoužitelnost, občas byla na té mosazi červená barva pro ještě lepší zřetelnost). Ještě starší pojistky měly kontakty mosazné, ale na ty už asi nenarazíš.

mosoj

No mám pochyby, že se jedná o obyčejné ( patronové) pojistky. To by musely být alespoň ze stříbra aby se to vyplatilo a to nejsou. Nejen já jsem tvoji otázku nepochopil. Aby se to vyplatilo, muselo by jít o tzv. nožové pojistky. Z čeho jsou jejich kontakty nevím, ale nejspíše z mosazi. Ještě k barevnému značení patronových pojistek. Tyto pojistky se stále prodávají !!! Zelená – 6A, červená – 10A, šedá- 16 A, modrá- 25 A. Takto označena je malá čepička tavného drátku, která kouká ven a po spálení pojistky odpadne.

elkon

Je to potažené mosazí a vnitřní proužek, který zajišťuje proudovou hodnotu, je postříbřen a je uložen v křemičitém písku, kvůli zhášení el. oblouku. U výkonových (nožových) pojistek je to podobné.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Emefej, Dochy >>> Díkes chlapi, tohle jsem už dávno zapoměl. Nwm proč, ale mám takový pocit, že ty porcelánové pojistky se dělaly s různě velikými předky, podle nich se dala poznat proudová hodnota. (silnější pojistku se nedalo zašroubovat do okruhu určeného pro slabší, ale fakticky si to moc nepamatuji) :)

Dochy

Pojistkový spodek měl v sobě keramickou vložku, která měla díru na určitý průměr. Silnější pojistka nešla zastrčit. Ta keramická vložka byla nabarvená barvou odpovídající barvě příslušné pojistky.

https://www.es­vit.cz/pojistko­vy-dotek-do-pojistkovych-spodku-e27

Dochy

Nevím co jsou podle tebe magnetické části a o jaké pojistky přesně Ti jde. V pojistkách žádné magnetické části nebývají, max. tam může být feromagnetický materiál (ocel). Pokud budeš vědět o co přesně Ti jde, pak u pojistek lze obvykle k typu dohledat i specifikaci vč. například materiálu kontaktů.

alien: u pojistkových patron (kulatých, co se používaly a někde ještě používají v domácnostech) barva terčíku odpovídá jmenovitému proudu pojistky. Není problém dohledat kompletní barevné kódování.

Emefej

alien > červená byla jen na pojistce určité proudové hodnoty, pamatuji si, že tam bývaly i jiné barvy.