Illines

Leky a jejich platnost ukonceni

Pouzivam leky na zaludek a vsimla jsem si ze maji platnost pr;do 15.zari,ale revize byla 19.zari pred 3lety.Jak si to mam vysvetlit o cerstvosti leku?Zda se mi to na lek moc dlouhe uskladneni.Dekuji

Nejlepší odpověď
anonym

Illines, mělo by to platit podle šarže na krabičce. Sice se dříve vyskytly nějaké problémy s prodejem prošlých léků, ale postihy za takové podvody jsou dost přísné, takže si málokterý lékárník něco takového dovolí.

Revize léků se netýká délky upotřebení léku:
Co je revize léků?
V roce 2008 byl nastaven nový systém stanovení úhrad a cen léků. Tento systém také nastavil povinnost SÚKL provádět pravidelně revizi platných cen a úhrad ze zdravotního pojištění.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění definuje povinnost SÚKL provádět revizi stanovených cen a úhrad ze zdravotního pojištění. Důvodem revize je hlavně kontrola nastavených cen a úhrad v porovnání s požadavky zákona. Se změnou zákona platnou od 1. 12. 2011 je možné provést zkrácenou nebo hloubkovou revizi.

Zkrácená revize
Povinnost provedení zkrácené revize cen a úhrad je definována možnou úsporou prostředků zdravotního pojištění:

v případě úspor v rámci referenční skupiny, které jsou vyšší než 30mil Kč/rok nebo
20mil Kč/rok z titulu uzavření písemného ujednání s pojišťovnou,
v případě úspor u vysoce inovativních přípravků, které jsou vyšší než 5mil Kč/rok.

Dále je možné zahájit zkrácenou revizi i v případě, že je porušeno některé písemné ujednání mezi zdravotní pojišťovnou a držitelem rozhodnutí o registraci, skupina uvedená v Příloze 2 zákona neobsahuje plně hrazený přípravek nebo na trh vstoupí první podobný přípravek.

Doplňuji:
Ještě úsměvná poznámka: Dcera mi při každé návštěvě projde zásoby léků a ty staré automaticky posbírá. Maximálně se zeptá, jestli je ještě potřebuju a zda vím, k čemu jsou. Co si nezdůvodním, skončí v lékárně.

Další odpovědi
Pájo

Jsou to dvě rozdílné věci.
1.)
Bezpečnou dobu použitelnosti léčiva popisují na obalu/blistru/stri­pu data tzv.
„Expirace“ (zkracováno Exp.:) nebo formulace
„Použitelné do:“, příp. formulace
„Minimální trvanlivost do:“

Př.: Exp.: 09/2014
Údaj o expiraci je doplněn i číslem šarže.

2.)
Datum revize se týká pouze příbalového letáku (tzv. SPC – Souhrnu údajů o léku). SPC je písemné shrnutí všech informací o léčivém přípravku, které jsou podstatné pro jeho správné používání a které jsou určené zdravotnickým pracovníkům, jde-li o humánní léčivý přípravek (§ 2 odst. 20 zákona č. 79/1997 Sb. o léčivech, ve znění pozdějších předpisů).

Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzývá držitele rozhodnutí o registraci léčivých přípravků k aktualizaci textů doprovázející léčivé přípravky.
Doplňuji:
http://img838­.imageshack.us/im­g838/1189/p9100259­.jpg

na obrázku si jistě všimnete, že na kapkách (Algifen) a na tubě (Bepanthen Plus) jsou expirace prošlé. Výrobce již u nich negarantuje účinnost a hlavně bezpečnost, neměli by se dále používat. Léky s pošlou expirací je třeba odnést k likvidaci do kterékoli lékárny.

anonym

Dámy, s prominutím, v podobných případech postačuje sem rovnou šoupnout autentický a funkční mail. Pokud běžný program stránek (přes vnitřní poštu) nefunguje, neměl by admini nic namítat, ale naopak by měl učinit nápravu.
(V minulosti se tak už vyřešily operativně mnohé kontakty).
Další možnost uvést kontakt do profilu v okénku motto, případně si otevřít dočasně profil a následně opět uzavřít anebo údaj v úpravách zase vymáznout.
Konečně improvizovaná varianta je též, se domluvit přes některého ze 3 následovníků dotyčné tazatelky.

anonym

Dr. Axle, jenže to je to, co ani jedna z nás nechce. Před půlrokem jsme si to už vyzkoušely a nemám chuť znovu bombardovat dva měsíce adminy, aby tuto část diskuze (kde je uveřejněn moje e-mailová dresa) konečně odstranili. Pokud jsi schopný nám s korespondencí pomoci, jsi vítán.

anonym

Však jsem popsal 4 varianty, z nichž 3 jsou diskrétní a s možností okamžitého výmazu. Jak ještě více pomoci?

anonym

Illines, byla bys tak hodná a mohla bys mi napsat? Já nejsem schopná Ti odeslat žádnou zprávu, ačkoliv jsem to zkoušela už snad třicetkrát. Nepomohlo ani Tvé opakované odeslání souhlasu. Už si s tím skutečně nevím rady. Na FB se mi přihlásil někdo pod bodobným nickem, ale ani tam jsem neuspěla. Potřebovala bych si s Tebou pár informací vyměnit.
Zároveň se všem omlouvám, že využívám diskuzi (zcela výjimečně) k jiménu účelu, než k jakému má sloužit. Nepřišla jsem ale na způsob, jak se přes vnitřní poštu s Il spojit.

Illines

Mam ten samy problem.Jen tu na odpovedic me brzdi,zmena emailu,kterou jsem nahlasila pred 5mesici a zmenu neprovedli.Pouzivam zasly stary email i na prihlaseni sem na odpovedi.Nevim proc se mi too tak deje.Nikdo mne neslysi na zmeny,ktere udavam.Skusim se ti ozvat z FB sama.Moc me to mrzi.

anonym

Illines, admini odpovídají málokomu. Prostě jsou věci, které si musíme vyřešit sami. Já mám profil otevřený, takže kdybys mi napsala Ty, mělo by to projít bez problémů. Věřím tomu, že potom už nebude ani problém napsat Tobě.
Poslední kontakty jsem dostávala do provozu tak, že jsem u nich musela kromě souhlasu potvrdit i následovnictví. potom to fungovalo. Zkus se na to ještě podívat, zda by to nepomohlo. Díky.

anonym

Úplně jsem přebourala nastavení zpráv a stejně nejsem schopná Ti zprávu odeslat. Zkusím to ještě přes ten FB.

Illines

Ted jsem ti poslala zpravu na kontakt zde,nevim zda jsi ji obdrzela?

anonym

Obdržela jsem tu předchozí zprávu. Tuto ne. Zkusím ten FB.