Monyszek

Jak dlouho může lékař držet neschopenku?

Mamka je cca třičtvrtě roku nemocná a dneska při kontrole jí lékařka řekla, že prý jí nemůže držet neschopenku věčně..je to pravda, případně jaká je lhůta při neschopence?

Odpovědi
anonym

Délka nemocenské je stanovena přesně na týdny. Celkem může činit nemocenská půl roku. Po té lékař posílá na posudkovou komisi podklady se žádostí o prodloužení nemocenské. Ta může trvat necelý rok a není-li do té doby pacient zdráv, tak znovu rozhodne posudková komise, zda nebude nemocnému přiznán částečný invalidní důchod.
V případě, že maminka nebude s rozhodnutím posudkového lékaře spokojena, tak na vznesení námitek proti tomuto rozhodnutí má pouhé 3 dny. Pacient by měl z nemocenské odcházet zdravý, aby mohl nastoupit zpět do zaměstnání. U nás to v poslední době až tak jasné není.
Doplňuji:
Dle zákona platného pro rok 2013 byla délka „podpůrčí doby“ 380 dnů.
Není-li nemocný do té doby uznán invalidním, tak po této době je jeho nemocenská ukončena.
Na případnou další nemocenskou musí zaměstnanec opět splnit podmínky, aby mu mohly být vypláceny další nemocenské dávky.
Pokud by matka byla nadále nemocná, ale posudkový lékař jí nepřiznal invaliditu a do práce by nastoupit nemohla, tak může pokračovat v léčení ještě na úřadu práce. Potom stačí předat úřadu potvrzení lékaře, že léčba doposud trvá. ÚP takové potvrzení bere jako omluvenku a nebude matku zvát na kontroly. I toto je řešení, jak v nepříznivém zdravotním stavu řešit situaci.

Drap

U každé choroby jinak. Přesnou délku musí určit lékař. Ani on však nemůže na nemoc s kterou se běžně marodí měsíc, prodlužovat na rok. I doktorům chodí kontroly.

anonym

Maximální délka nemoci je rok (přesně, tuším, 380 dnů) – pak musí být buďto neschopenka ukončena a nebo závažnost onemocnění a šanci na vyléčení posuzuje LPK (lékařská posudková komise), případně rozhoduje o přiznání invalidního důchodu.

ivzez

Podpůrčí doba činí 380 dnů.
Krátí se o dobu nemocí v uplynulých 380 dnech,
odečítají se i dny, v nichž zaměstnavatel vyplácel náhradu mzdy za nemoc.

Blíží-li se podpůrčí doba ke konci, může si pacient vybrat ze dvou možností:

  • může požádat o prodloužení podpůrčí doby (lze i opakovaně)
  • může požádat o invalidní důchod

V obou případech pak zdravotní stav posoudí posudková komise,
na základě jejího rozhodnutí se žádosti buď vyhoví nebo ne.

O prodloužení podpůrčí doby lze žádat i opakovaně
(povoluje se vždy na 3 měsíce),
takže celková doba neschopenky se tak může dostat až na cca 2 roky.

Poslední možností je neschopenku ukončit a nastoupit do zaměstnání.

Ať se maminka poradí s ošetřující lékařkou,
ta zná její zdravotní stav a měla by poradit,
jak by maminka měla dál postupovat.

Přeji brzké uzdravení.