bauerlukin

Kýcháme z nosu, nebo z úst?

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli my jako lidé kýcháme z nosu, nebo z úst. Abych příště, až budu kýchat, neprskl někomu do obličeje. Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě z nosu. Ale měl byste si přiložit k ústům a nosu kapesník a kýchnout do něj, abyste nešířil bacily., protože při kýchnutí vyletí vzduch obrovskou rychlostí nejen z nosu, ale proletí i ústy.

"Kýchání nebo kýchnutí je přirozená reakce těla v případě, že nám něco dráždí nosní sliznici. Tělo se snaží udržet nosní dutinu volnou a průchodnou a tento reflex k tomu napomáhá v případě podráždění receptorů v nose.

Kýchnutí je reflex, který udržuje průchozí nosní dutinu, abychom mohli volně dýchat. V případě, že dojde k podráždění nosní sliznice prachem nebo jinou dráždivou látkou (chemickými výpary, kořením), alergenem nebo nahromaděným hlenem, spustí se automatická reakce a člověk kýchne, aby nosní dutinu uvolnil a pročistil.:"

Ještě si přečtěte, proč není správné kýchnutí zadržet nebo „ je spolknout".

https://www.i­rozhlas.cz/zi­votni-styl/zdravi/kychani-nachlazeni-zdravi-nemocnice-chripka-velka-britanie-viktor-chrobok_18012213­04_dp

Další odpovědi
aliendrone

Jak kdo – annas například z nosíku (nosánku), Kepler z chobotu a já z rypáku (protože jsem známý „rypák provokatérský“). ;) :D

Jinak postupuj dle návodu annas (pokud máš kapesník) nebo alespoň zakryj tlamku rukou – pořád lepší než prskat kolem sebe. ;) :)

agentpv

Nějaký tlak prý jde i do očí – proto je při kýchnutí zavíráme podvědomně oči.