Kajoch

Který jazyk má k češtině nejblíž: srbština, chorvatština nebo slovinština?

Nejlepší odpověď
annas

Ze slovanských jazyků má čeština nejblíže ke slovenštině, lužické srbštině a polštině. = jazyky západosloanské.

Srbština, chorvatština a slovinština jsou jazyky jihoslovanské,.
--

Chorvatština patří k jazykům pro Čechy srozumitelnějším – čte se tak, jak se píše. Je to varianta starší srbochorvatštiny.

Srbština – lze se domluvit, ale je víc podobná slovenštině.

Slovinština – pro Čechy je slovinština většinou daleko srozumitelnější napsaná než mluvená.
Vadí pohyblivý přízvukvětšinou spíše na konci slova. některá jiná pravidla výslovnosti a stejně znějící slova mají rozdílné významy.

Poznámka – „srbština – jde o jiný název pro v Srbsku užívaný dialekt srbochorvatštiny, která byla úředním jazykem v Jugoslávii do roku 1992.“
Od chorvatštiny se liší písmem., i když v současnosti se používá latinka i cyrilice.

Podle historie slovanských jazyků.

Další odpovědi
kurec

dle mého chorvatština

cochee

Jen technická: nepoužívají náhodou Srbové a Chorvati (a také Bosňáci a Černohorci) tentýž jazyk, zvaný srbochorvatština, lišící se v mluvené formě mezi národy jen v detailech a v psané formě použitou abecedou (latinka versus cyrilice)?

led

Srbochorvátšina je spoločný komunikačný jazyk medzi národmi bývalej Juhoslávie. Medzi spomínanými jazykmi je rozdiel, zjednodušene, tak ako v od seba vzdialených nárečiach väčšieho štátu.