Avatar uživatele
Zlatý

Který chrám se označuje jako bazilika? Nikoliv z hlediska architektury?

Co je bazilika maior a minor? Znáte některé baziliky u nás?
Kdy se vlastně začaly stavět první kostely?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.


Doplňuji:
Zlatý věk bazilik
S ediktem milánským a výraznou podporou, kterou Constantinus I. poskytl církvi, došlo k rozmachu církevní architektury, která se stala vzorem pro další staletí a zanechala v chápání křesťanského kostela stopu dodnes. Ke klasickým bazilikám, vystavěným v městě Římě, patří bazilika sv. Jana v Lateránu (původně dedikovaná jako Bazilika Spasitele), bazilika sv. Petra (též Vatikánská bazilika) a bazilika sv. Pavla za hradbami. Město Řím je dalšími bazilikami starověku a počátku středověku zaplněno. K dalším městům, kde docházelo k rozsáhlé bazilikální výstavbě, patří Ravenna 5. století, kdy se stala sídlem západořímského císaře. Mezi nejvýznamnější baziliky zde patří Sant’Apollinare in Classe a Sant’Apollinare Nuovo.

http://cs.wikipedia.org/…

Zdroj: Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Když císař Konstantin Veliký ve 4. století přijal křesťanství a bylo možné, aby se křesťané začali scházet veřejně a ve velkém počtu, začaly být budovány kostely jako domy Boží a místa veřejné bohopocty, ale i veřejného vyznání příslušnosti k církvi.
Chrámy označované jako bazilika mají zvláštní postavení mezi poutními kostely. I u nás je jich několik: Velehrad, Svatá Hora u Příbrami, Jablonné v Podještědí a další.
Bazilika však není jen architektonický pojem. Je to také pojem liturgický a právní. Bazilika je papežský kostel, právě tak, jako je katedrála kostel sídelního biskupa. Striktně vzato, měla by být bazilika jen jedna jediná. Je jich však šest. Čtyři římské: chrám sv. Petra, sv. Jana v Lateráně, sv. Pavla za hradbami a sv. Marie větší (St. Maria Maggiore), se nazývají patriarchální a odpovídají patriarchálním stolcům v Římě, Konstantinopoli, Alexandrii a Antiochii, což byla původně centra velkých oblastí spravovaných lokální církví do jisté míry samostatně. Tyto chrámy jsou centrálními kostely křesťanů
Basilica maior-jsou centrálními kostely křesťanů a jako takové jsou i místem poutí a odpustků
a minor- menší bazilika, což znamená totéž co bazilika vedlejší či odvozená.

Zdroj: http://www.nase-rodina.cz/arti cle.php?clanek=1055


Avatar uživatele
Bronzový

Bazilika je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů. S architekturou to nemá nic společného.

Něco jako kostely se začalo stavět od okamžiku, kdy lidi začali věřit v něco nadpřirozeného a to prostranství, kde holdovali, uměli zastřešit.


Avatar uživatele
Zlatý

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů

Bazilika maior

Mezi větší baziliky (basilicae maiores) se řadí především čtyři velké římské kostely, které se vyznačují především tzv. svatou branou, která se otvírá pouze během svatých roků (naposledy při jubileu roku 2000). Nazývají se také patriarchálními bazilikami, neboť symbolicky představují jednotlivé starověké patriarcháty

Basilica minor
Menších bazilik je daleko větší počet; jednak 9 (či 8) v samotném Římě, ale také v mnoha zemích. Povýšení kostela na baziliku schvaluje papež. Privilegia těchto kostelů však z velké části zrušil Kodex kanonického práva z roku 1983

I katedrála sv. Víta je tak architektonicky chápána jako bazilika

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/B azilika

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.