Rokio

Kterou zbraň měli středověcí panoši a jak vypadalo jejich brnění?

Odpovědi
led

Úlohou panoša bolo starať sa o rytierovu zbroj, tj. zbrane a brnenie. Pomáhal mu pri obliekaní brnenia. Pri vysadaní na koňa, čo nebolo vždy jednoduché mu pomáhal dostať sa do sedla Počas boja niektorí panoši bojovali spolu s rytierom, ako jeho osobná ochrana so sečnou (meč, tesák) prípadne aj bodnou zbraňou (krátka kopija). Ich brnenie, záviselo od rodu, bývalo jednoduchšie, menej zdobené so znakom rytiera.
Rytier v odpovedi, berte ako všeobecné označenie šľachtica.
Podľa hierarchie stredovekej spoločnosti, titul „rytier“ prináležal len šľachticovi, ako vojenská hodnosť jazdeckého bojovníka.