Rokio

Která práva a povinnosti měli panoši ve středověku?

Bylo dobré být panošem v době temna?

Odpovědi
led

Byť panošom bol 1.krok k získaniu hodnosti Rytier.
Zjednodušene, panoš bol bojový sluha, ktorý sa staral o pánovu zbroj a pomáhal v boji. Sprevádzal ho na cestách. Mal právo aj povinnosť zomrieť za svojho pána, pokiaľ nešlo o súboj cti. Keď pán spal, oddychoval, staral sa o jeho bezpečnosť.
V prípade posledného boja slepého českého kráľa Jana
Luxemburského úlohu panoša prevzali dvaja rytieri, ktorí viedli kráľovho koňa a kráľa upozorňovali (navádzali) na nepriateľa.
“Když zaslechl povel k boji, zeptal se, kde je jeho syn Karel. Průvodci mu řekli, že nevědí, že se však nejspíš někde bije, načež král pravil: ‘Pánové, jste dnes všichni mými přáteli a bratry ve zbrani, proto vás žádám, jelikož sám jsem slepý, veďte mne tak daleko do bitevní vřavy, abych měl nepřátele na dosah meče.’ Rytíři souhlasili, a protože ho nechtěli ztratit v tlačenici lidí, svázali otěže koní dohromady. Krále pak dle jeho přání vysunuli o něco kupředu a tímto způsobem postupovali proti Angličanům… a on i jeho druhové bojovali velmi statečně. Postoupili však příliš kupředu a byli všichni na místě pobiti. Ráno je nalezli na zemi mrtvé, s koňmi navzájem spojenými. “
citát: Froissart Jean: Kronika stoleté války, Mladá fronta 1977