Larissa

Kdo je to panoš?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Termín je odvozen od slova pán a původně označoval služebného šlechtice, pomocníka v boji, později podřízeného služebníka. Po polovině 15. století zůstal označením nezámožné nižší šlechty, klientů mocnějších a bohatších rodin, jimž náleželo oslovení urozený a slovutný.

Od poloviny 16. století titul označoval osoby obdařené vladyctvím a přijaté do rytířského stavu v prvních dvou generecích, aby tak byly odlišeny od starožitných rytířských rodin. Příslušelo jim oslovení slovutný panoše. Až ve třetí generaci se rod zařadil mezi starožitné a jeho členové mohli být oslovováni urozený vladyka. Tato praxe byla formálně zakotvena i v Obnovených zřízeních zemských, ale fakticky přestal být titul panoše podobně jako vladyka používán v průběhu 17. století, kdy splynul s prostým šlechtictvím, popřípadě s rytířským titulem

podle wikipedie

Další odpovědi
led

Doplním Hanulku11,
panošmi bývali mladíci, ktorí službou u pána sa učili povinnosti rytierov, bojovali po boku pána. Po dosiahnutí dospelého veku väčšinou uvolňovali svoje miesto ďalším mladíkom a postupovali do panskej družiny (osobná stráž, dvorania,…)
medzi panošmi a pážatami bola niekedy tenká hranica

jmhad

no a já předchozí doplním i tím,že posloužil pánovi i v jiných,in­timních věcech,které se tehdy moc neodsuzovali a nebralo se to jako zneužití.