Kazatel

Které mRNA vakcíny (mimo covid19) byly ještě zkoušeny na lidech?

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

mRNA vakcíny se poprvé hromadně začaly používat při pandemii SARS-CoV-2, který vypukla v Číně v roce 2019 a trvá dodnes. Vyvinuly je společnosti Pfizer/BioNTech (Američani společně s Němci) a Moderna (Američani z Massachusetts).

Koronavirus SARS-CoV se objevil v Číně již v roce 2002, případy se objevovaly také v roce 2004. V ČR nebyly hlášeny žádné případy SARS-CoV. Léčba probíhala za pomoci antipyretik a monoklonálních protilátek. Vakcína nebyla vytvořena, nicméně koronaviry se od té doby těšily vyššímu zájmu vědců (jakkoliv jim byly známy již dříve).

„Čínský“, „wuchanský“ koronavirus, také „nový koronavirus“ SARS-CoV-2 se rozšířil celosvětově a společnosti pod tlakem vytvořili vakcínu. Ještě v květnu 2021 Pfizer odmítal vzdát se patentů k vakcíně, v listopadu 2021 se Pfizer však dohodl s ženevským konsorciem o poskytnutí patentů, přičemž Ženeva poté vyrobí vakcínu pro 95 zemí (53 % světové populace), viz https://time.com/6119721­/covid-pill-pfizer-license/ .

mRNA vakcíny jsou oproti klasickým vakcínám účinnější, bezpečnější a k jejich výrobě není zapotřebí živých buněk, tudíž se snadněji vyrobí.

Virus klasické chřipky se neustále mění, a proto se neustále mění také složení vakcinace (což zřejmě řada lidí ani neví, neboť řada lidí tvrdí, že očkování nemá smysl, když virus mutuje – to však platí ale i o jiných virech). Podle https://thecon­versation.com/3-mrna-vaccines-researchers-are-working-on-that-arent-covid-157858 počala Moderna s výzkumem/výrobou mRNA vakcíny zaměřené na klasickou sezónní chřipku.

Na malárii dnes není žádné očkování, jakkoliv je tento virus přenášen jednobuněčným parasitem, který je přenášen komárem. Američtí vědci společně s britskou společností GSK si nicméně 4. února 2021 nechali patentovat mRNA vakcínu proti malárii. Nyní se zřejmě čeká na klinické studie. Tato vakcína je zajímavá tím, že představuje novou úroveň mRNA vakcín („mRNA 2.0“), kdy se tato vakcína dokáže sama množit, když dorazí do našich buněk.

Rakovina – dnes běžně používáme vakcíny proti virům, které způsobují rakovinu (např. vakcinace proti hepatitidě B a papillomavirus). mRNA dává vědcům naději bojovat proti rakovině, která není způsobená viry. BioNTech podle všeho vyvíjí mRNA řešení pro melanomy (rakovinu kůže). CureVac (Němci) vytvořil mRNA vakcínu proti rakovině plic, přičemž již má výsledky preklinických tes­tů.

mRNA vakcíny jsou nepochybně zázrakem medicíny. Jedná se o stejný skok v medicíně, jako byl vynález samotné vakcinace. Standardní vakcíny fungují tak, že se do těla aplikuje oslabený kmen viru, příp. jeho povrchové polysacharidy. Genové mRNA vakcíny mají výhodu v tom, že neobsahují vlastní vir (pouze bílkoviny, které virus vytváří), a jsou tak velmi bezpečné. Současně existuje naděje, že by se mohli aplikovat personalizované vakcíny, které by přímo mířily na rakovinotvorné buňky té které konkrétní osoby. Na personalizovaných mRNA vakcínách pracuje několik společností (zejm. Moderna – https://www.y­outube.com/wat­ch?v=zM97kg7at­Ww&ab_channel=Mo­derna ). Vědci jsou z mRNA vakcín nadšení, jednak protože akcie jejich společností rostou, a vědci ve farmaceutickém výzkumu si mohou koupit několik SUV vozů do roka a pořídit si letní sídlo v Kalifornii, a jednak proto, že mohou mít své jméno připsáno u vývoje mRNA vakcín, které jsou na cestě ke změně fungování zdravotnictví.

Další odpovědi
paul1

Nemohu dát bohužel kvalifikovanou odpověď, ale myslím, že odpověď od „JežíšKristus“ ja vyčerpávající. Mám ale jeden poznatek, kdy zasáhla (možná) tzv. „vyšší moc“

Zdroj: https://www.top­ky.sk/cl/10/22­18975/Bojoval-proti-opatreniam-a-utocili-na-ockovacie-jednotky--Znamy-aktivista-zomre