Avatar uživatele
quentos

Které filmy (ať už domácí či zahraniční) se v této zemi považují za „základní vzdělání ve filmové kultuře“?

Jsem filmový barbar. V pubertě jsem několik let televizi úplně odmítal – raději jsem si četl a poslouchal muziku, čemuž dávám přednost dodnes – a tím pádem mám v tomto odvětví kultury stále velké mezery. (Např. „Kolju“ jsem poprvé viděl teprve letos; když onehdá dostal Oscara, nebyl jsem na něj asi ještě dostatečně „dozrálý“.) Kde začít? Díky.

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, marci1, independent, Roppel před 2401 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Pokud jsi filmem nepolíbený, je nutné začínat zlehka a opatrně. Pro začátek bych doporučil Kameňák.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ušel ventil

Klasika bude -
Postřižiny,
Vrchní prchni,
Marečku, podejte mi pero,
Pelíšky,
Slavnosti sněženek,
Jáchyme, hoď ho do stroje,
a seriál
Chalupáří + první řada Nemocnice na kraji města.

a vše, kde hrál Vlasta Burian.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Z těch starších bych přidal:

  • Starci na chmelu
  • Kdyby tisíc klarinetů

Z pozdější doby:

  • Na samotě u lesa
  • Balada pro banditu
  • Pozor vizita!
  • Sestřičky
  • Vratné láhve
  • Adéla ještě nevečeřela
  • Tajemný hrad v Karpatech
  • Dědictví aneb Kurvahošigutentag

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Rozhodně bych se poohlédla spíše po starších filmech z 60. let min. století. Ty byly opravdu vynikající, byly „o něčem“ a divák si z jejich zhlédnutí „něco“ odnesl. 🙂

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Tam kde informace chybí nebo nebyly dodávány po dobu několika desítek let, je obtížné a hlavně nezdravé se snažit je získat ve velmi krátké době několika dnů, týdnů, ale je to úkol na celý život. Denně maximálně 3 – 4 hodiny, podle možností. A co sledovat? Filmy pro pamětníky, dále díla Svěráka, Škvoreckého, Hrabala apod. Filmy od režisérů – Frič, Vávra, Menzel. Po nějaké době se budete orientovat a najdete si své programy.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
xxx3

Tak tady mám jasno. To nej z českého filmu vzniklo v 60. letech, přesněji řečeno vzniklo tam toho nejvíc. Nebudu psát konkrétní filmy, ale režiséry:
Vláčil, Forman, Menzel, Chytilová, Herz, Zeman (animované), Švankmajer, Kachyňa a omlouvám se těm, které jsem vynechal.
Co se týče zahraničních, doporučil bych za se be Kubricka, Gilliama, Coppolu, Leoneho, Lynche, Lumeta, Hitchcocka, Tarantina, Scotta, Spielberga, Hanekeho, Mijazakiho (animované) Eastwooda, Stona........a pak rozhodně Tarkovského.....ale to je hodně originální a ne pro každého.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Ostře sledované vlaky
Starci na chmelu
Rozmarné léto
Markéta Lazarová
Svatby pana Voka
Balada pro banditu

Z ČT se mi líbily střípky z dějin.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Základní? Tak to je jasný, je to- návštěvnící, pak všechno s rumburakem, chobotnice z patra, létající čestmír, možná pan tau, všechny filmy s Tomášem holým, tři mědvědi s cibulkou a možná přijde i kouzelník. A majka z guruňu (to ještě byli Slovácí naši).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

Emefej: od něj jsem po chvíli znechuceně odešel. Jedná se o trapný slepenec starých rádobyvtipů… asi bych začal něčím hlubším…

před 2401 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Klaproth

Něco hlubšího? Co třeba Kameňák 2?

před 2401 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Psychotic

To nebude snadné, česká tvorba se skládá v podstatě výhradně z tupých komedií pro důchodce a mizerně natočených dramat z doby komunismu.

Co je a není „základní vzdělání“ ve filmu – to zavisí jen a pouze na tvém věku a vzdělání. Věci vyjmenované v odpovědích jsou v podstatě pro střední třídu ve věku mezi 40 a 80. Pokud do téhle skupiny nepatříš, bude ti tohle vzdělání asi k ničemu.

před 2401 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Máš pravdu, trapnější film jsem v životě neviděl. A ještě natočili další díly…

před 2401 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

No právě, nechápu :{O> holt šli po tom, co si žádá většina…
Za Tvůj seznam díky, z něj jsem viděl akorát Tajemný hrad v Karpatech (kdysi dávno) a Dědictví. Se zbytkem mám co dohánět – zha dlouhých zminích večerů :{)>

před 2401 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek