zjentek

Která vyšetření docela spolehlivě určí nádor či jiný novotvar/patvar v dutině břišní?

Snad CT, rentgen, nebo snad sonograf? Anebo se hádá z porovnání několika z nich?

(Vím, že nežijeme v pravěku a pořád jaksi nerozumím určitým vyšetřením.)

Odpovědi
Pepa25

Základní podezření už odběr krve (zvýšené „bílé krvinky“ *) – znám v okolí hned několik lidí, kteří šli na obyčejné předoperační vyšetření např. kvůli kýle nebo endoprotéze a dověděli se, že mají raka a v lepším případě jim řezali nádor, v horším chemo atd.

Komplexní vyšetření (spolehlivě) odkážu na odborníky v odkazu, kteří uvádějí 8 bodů:

  • stanovení anamnézy
  • fyzikální vyšetření (kůže, lymfatické uzliny, poslech plic a srdce, prohmat břicha, prsou, konečníku)
  • Odběry krve
  • Vyšetření moči
  • Vyšetření na skryté krvácení do zažívacího traktu.
  • měření krevního tlaku, pulsu a váhy a vyšetření EKG.
  • RTG plic a ultrazvukové vyšetření celého břicha , muži absolvují ultrazvukové vyšetření varlat a ženy prsů.

Takže poslední bod = sono (=ultrazvuk)

  • omlouvám se za neodborný výraz – ve skutečnosti je to několik hodnot skrytých pod zkratkami

Zdroj: https://www.mou­.cz/jak-vcas-odhalit-rakovinu/t1292

zjentek

Pro ilustraci obrázek, o kterou dutinu se jedná>>> https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/e/e­e/Scheme_body_ca­vities-en.svg/800px-Scheme_body_ca­vities-en.svg.png

aliendrone

Mno, z obrázku NENÍ zřejmé o kterou dutinu jde, ale to je fuk. Nejspolehlivější formou s definitivním verdiktem vocogo je autopsie na patologii. 😉 🙂