plebs

Která politická strana se nejvíce zasloužila o vybudování kapitalismu v ČR?

Od roku 1990 je to otázka pro pamětníky neb nadšence kteří mají přehled.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Kapitalismus se nebuduje, to si s něčím pletete. Stačí „jen“ umožnit svobodné podnikání, takže si najdete, kdo navrhoval a prosazoval:

  • zákony umožňující podnikání
  • daňové zákony s transparetními daněmi
  • případné pobídky nebo naopak uvalování administrativy omezující podnikání

Další odpovědi
elkon

Žádná, způsobil to převrat v r. 1989.

hapiky

Více než kapitalismus se po revoluci budovaly tunely. Některé byly odhaleny (a zasypány).

Čecho_slovák

Nejsem pamětník, ale co vím, tak o vybudování kapitalismu se zasloužila ODS. Tak republiku tak rozkradla, že v Německu se musí stydět.

JežíšKristus

Komunistická strana Sovětského svazu, potažmo Michail Gorbačov a Republikánská strana USA, potažmo Ronald Reagan.

Zde pěkně pohromadě: https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/d/de/Re­agan_and_Gorbachev_in_wes­tern_hats_1992­.jpg/800px-Reagan_and_Gor­bachev_in_wes­tern_hats_1992­.jpg

Nejznámější citáty R. Raegana:
"Pane Gorbačove, strhněte tu zeď,“
„Es gibt nur ein Berlin“ (Existuje pouze jeden Berlín).

Čecho_slovák

elkon, kdepak převrat. Vše bylo iniciováno ze Západu.

Pepa25

Čecho_slovák: jasně, pořád mám na památku kopii toho šeku, co mi došel od Reagana za cinkání klíčemi … Tohle mě štve: jak máme fungovat jako národ, když není shoda ani hodnocení elementárních událostí moderních dějin? To si fakt někdo myslí, že se stokrát opakovaná lež stane pravdou? https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-nekteri-lide-mysli-ze-byl-17-listopad-1989-predem-pripravenou-akci

JežíšKristus

Obecně je shoda, že za to může Gorbačov, taky že je v Rusku řádně „populární“.
Čecho_slovák jen rád trollí. 🙂