Bibi

Koťátko a strava

Čím mohu krmit asi 3 měsíční koťátko, věk přesně neznám, našli jsme ho.

Nejlepší odpověď
Dandi

Zvykání koťat na samostatný příjem potravy začíná ve čtvrtém týdnu života koťat.V této době už koťatům nestačí pouze mateřské mléko a je čas na postupný odstav koťat.Koťatům začneme nejdříve nabízet speciální mléko pro koťata(dobře se osvědčilo i ředěné neslazené kondenzované mléko),poté tvaroh,dětské kaše a postupně zvyšujeme množství porcí.Od šestého týdne jim předkládáme mleté nebo velmi drobně nakrájené hovězí maso,může být i mixované,strou­haný tvrdý sýr a natvrdo uvařený žloutek.Mezitím můžeme koťata krmit i speciálními kotěcími konzervami.

Postupné odstavování trvá od 6. do 8. týdne,kdy koťata jednak žerou sama i sají mateřské mléko.Počet porcí se postupně zvyšuje na 5 až 6 dávek denně.Kotě by mělo pravidelně přibývat na váze.Plně odstavené kotě krmíme malými dávkami šestkrát denně.Odstavování se musí dít postupně,aby si zažívací trakt kotěte zvykl na tuhou stravu.Dobrým znamením je polotuhá,formovaná stolice,kterou má zdravé kotě jednou týdně.Postupně zvykáme koťata i na přílohy k masu a na kotěcí granule.Je samozřejmé,že koťata musí mít dostatek čerstvé vody.

Od doby osmi týdnů,kdy koťata dostávají zvláštní výživu,až do doby asi šesti měsíců,kdy již žerou dvakrát denně běžné krmení,je rozhodujícím faktorem jeho chuť.Nabízejte koťatům různorodou potravu,aby si nezvykla jen na oblíbený druh a nezačala být vybíravá.Ale potravu,kterou tvrdošíjně odmítají,jim násilím nevnucujte.

Dle vlastních zkušeností bych pro kotě, které již v tak brzké době nemá u sebe maminku doporučil zajít ke zvěrolékaři a informovat se o způsobu potravy – při tom se domluvit na očkování. Ve zverimexech také prodávají mlíčko pro koťátka, takže zeptat se i tam. Normální mléko mu nedávejte – mělo by průjem a bolest bříška. Postupně jej učte na vodu a maso a granule pro koťata – např. značka Pro Plan je velice kvalitní a masová. Určitě bych nedoporučovala jídlo, které vy sami jíte, ale uškodit by jim to moc nemělo. My naši kočku naučili jen na kočičí granule a maso a nic jiného ani jíst nechce…

Zdroj: http://jamis-kocky.net/clan­ky/prikrmovani­.php?cislo_clan­ku=44

Další odpovědi
sonja71

mlickem s piskotama a nejakou stravou pro kotatka junioj

alenka901

Z čeho by se měl skládat zdraví prospěšný jídelníček pro kočku?
Hlavní strana » Z čeho by se měl skládat zdraví prospěšný jídelníček pro kočku?
Maso

V porovnání se psem, potřebuje kočka ve své stravě větší poměr masa než ostatních surovin. Ideálním řešením je předkládat kočce aspoň dva dny přemražené syrové maso. Nejvhodnější je hovězí, kuřecí a krůtí maso. Kočkám chutná i vařené maso. Rybu připravíme tak, že ji spaříme vařící vodou. Ryba ale není vhodná pro březí kočky. Nikdy nekrmíme vepřovým – je pro kočku nebezpečné. Je možné přidávat k masu přílohu (těstoviny, rýži), ale platí zásada, že převládající složkou by mělo být maso. Porce masa, která kočce stačí, je velká jako myš. Je proto dobré mít připravené v mrazáku takové porcičky. Rozmrazujeme je při pokojové teplotě, mikrovlnná trouba pro tento účel není moc vhodná. Kočce maso předkládáme nakrájené na malé kousky.

Vnitřnosti

Vnitřnosti kočky také rády přijímají, ale neměly by se v jejich jídelníčku objevovat často. Nejvhodnější jsou játra. U modrých koček ovšem způsobují rezavění srsti, taktéž i mrkev. Obecně zvyšují intenzitu barvy srsti. Z dalších vnitřností můžeme vybrat srdce nebo ledvinky.

Granulovaná krmiva

Kvalitní granule jsou v dnešní době snad to nejlepší, co kočce můžeme dopřát. Obsahují vyvážený poměr všech vitamínů, minerálů, bílkovin.

Při výběru granulovaného krmiva si dejte na čas a přečtěte si etiketu. Dbejte na to, aby v jeho složení byl vysoký podíl masa – opět platí výše zmiňovaná zásada. Procento zastoupení bílkovin v potravě by měl být vyšší než 35 %. Málo „masité“ granule mají nižší výživnou hodnotu, proto jich kočka musí sníst více, aby uspokojila své potřeby. Obecně lze říci, že nevhodná jsou granulovaná krmiva barvená a konzervovaná. Zkontrolujte také, zda-li není do granulí přidána sůl. Kočkám sice moc chutná, ale neprospívá jejich močovému ústrojí. Výrobci superprémiových granulovaných krmiv nabízejí i speciální řady jako jsou granule pro čištění zubů, pro lepší průchod smotku chlupů, atd.

Konzervy a paštiky

Opět se zaměřte na podíl masa, barviva a konzervanty. S konzervami u koček opravdu šetřeme. Není to velmi vhodné krmivo. Obsahuje velké množství vody a jsou méně vyvážené svým složením. Při podávání mají mít pokojovou teplotu. Některé kočky konzervy časem odmítají.

Mléko?

Klasické mléko opravdu do kočičího jídelníčku nepatří. Kočka neumí trávit laktózu, navíc ji mléko způsobuje obvykle průjem. Můžeme ji však dopřát kupované sušené kočičí mléko nebo vodou ředěné neslazené Tatra mléko v poměru 1:1. Tato mléka lze přisladit glukopurem. Zvláště dobré je tuto kombinaci podávat březím a kojícím kočkám, koťatům nebo nemocným jedincům. Z ostatního sortimentu mléčných výrobků můžeme kočky krmit bílým jogurtem, zakysanou smetanu, sýry nebo vanilkovým smetánkem. Nicméně by se mléčné výrobky neměly objevovat ve složení jídelníčku často.

Voda!

Čerstvou vodu musí mít kočka stále k dispozici. Hlavně, když je krmena pouze suchou stravou. Její moč je velmi koncentrovaná a nedostatek tekutin by mohlo způsobit onemocnění močových cest. Kočky rády pijí z mělčích misek a některé přímo milují tekoucí vodu. Takovým kočkám uděláme radost elektrickou fontánkou, v které voda neustále cirkuluje.

Vitamíny a minerální látky

Vitamínové doplňky není třeba zdravé kočce do vyrovnaného jídelníčku přidávat. V kvalitním granulovaném krmivu jsou již vitamíny a minerální látky obsaženy v dostatečném množství. Vitamínové bonbonky občas můžeme použít jako pamlsek, ale jak se říká – všeho s mírou.

Tráva

Kočky žijící v bytě nemají možnost přirozeně okusovat trávu, která prospívá jejich trávení. Zasetím různých druhů obilí tento nedostatek můžete napravit. Nejvhodnější je pšenice. Lze použít i ječmen a oves. Kočky však ze všeho nejvíce milují šáchor. Koupený šáchor řádně osprchujte, abyste se zbavili případného postřiku. Šáchorů je mnoho druhů. Velmi vhodný je šáchor – Cyperus zumula, který je běžně k dostání v hobbymarketech. Šáchor – Cyperus papyrus nemusí všem kočkám vyhovovat, protože jsou jeho listy ostřejší. Kočka, která nemá k dispozici trávu, začne okusovat pokojové rostliny. Některé však pro ni mohou být jedovaté.

Pasty

Past pro kočky je na trhu celá řada. Vitamínové, s obsahem trávy, sýrové. Některé doplňují živiny, jiné zvyšují chuť k jídlu. Jsou vhodné například pro nemocné kočky. Stojí zato vyzdvihnout pasty proti trichobezoárům (smotkům chlupů). Pomáhají průchodnosti spolykané srsti trávicím ústrojím. Neměly by chybět u chovatelů bytových koček.

Ostatní

Dalším doplňkem stravy může být vaječný žloutek pro lesk srsti. Na pití můžeme kočce dát i bylinkový čaj (meduňka, máta). Aminokyselina taurin je v kočičí stravě nepostradatelnou složkou, neboť si ji kočka sama nedokáže vytvořit. Nedostatek taurinu může vést u kočky k oslepnutí nebo k poškození srdečního svalu.

Věk

Stravu koček musíme přizpůsobit také jejich věku, plemeni a pohlaví. Koťatům podáváme krmení v malých porcích vícekrát denně. Zhruba od 3. – 4. týdne, má-li kočka do té doby dostatek mléka, začínáme koťátka přikrmovat. Ze začátku krmíme až 6× za den, v dvou měsíců 4× a v dospělosti se dávka upraví na dvě krmení za den. Základem je sušené kočičí mléko nebo Tatra s glukopurem, popřípadě obměňujeme jinými mléčnými výrobky. Můžeme nabídnout i maso v rozmělněném stavu. Později koťata přivykáme na juniorské granule a běžnou kočičí stravu. Kočky starší sedmi let, tedy seniory, je nejlepší krmit potravou určenou speciálně pro ně. Jejich aktivita není již tak velká, zuby mají často ve špatném stavu, trávení a vstřebávání je také narušeno.

Plemeno

Štíhlejší plemena by měla mít ve složení potravy vyšší obsah bílkovin. Majitelé dlouhosrstých plemen by měly dbát na větší přísun krmiva, které odstraňuje smotky chlupů.

Pohlaví

V závislosti na pohlaví je rozlišná spotřeba krmiva. Kocouři obecně sežerou více. Kastrovaná zvířata také zvyšují svoji spotřebu, proto je musíme hlídat, aby neztloustla.

Lencis

Bibi pokud jste koťátko našli určitě zajděte nejdříve k veterináři.
Musí ho prohlédnout, zjistit jestli není nemocné, nemá svrab, nemá blechy (těch byste se potom velmi těžko zbavovali!), a po prohlídce vám určitě sdělí jak se o něj starat. Mimojiné i určí přibližné stáří, doporučí očkování a odčervení, které je nutné, zvláště pokud chcete chovat kočku v bytě.

Já osobně také preferuji jídlo pro kočku a né nějaké zbytky, i když občas samozřejmě nějaký ten pamlsek od nás dostane. Stěžejní jsou ale kvalitní konzervy a granule. Značek je celá řada, záleží jen a jen na tobě a tvých finančních možnostech. Tříměsíční kotě už může zcela bezproblémů jíst granule i maso určené pro koťata.

rákosníček

má přibližně staré kotě taky jme ho našli po skušenosti s dřívějšímy kočičkami kupujeme granulky pro koťátka nejlépe whiskas jsou měkounké a s vitamíny naše Cleopatra je baští s velkou chutí a roční kocourek Ramsses je má taky rád takže přeju ať vám roste do krásy a do radosti

pepee32

tak nejspíš asi mléko a nějaké měkké granulky

vanessa12

našemu nalezenému koťátku jsme jako první daly kapsičku značky Brit, jakmile došli zásoby, tak jsme koupili jinou značku, ale ta tolik nezaujala a tak jsme prostě tady na té značce a koťátko prospívá moc dobře a s chutí nám papá

pisirada

Já našla kočičí kuchařku!
Jasně, nenahrazuje to normální stravu, ale jako zpestření?
http://www.mo­drykocour.cz/ra­dy/prakticke-rady/varime-pro-kocky

A kočka je masožravec. Takže maso, maso, maso