Avatar uživatele
dust8

Kolikrát během života by měl zdravý člověk pro kontrolu podstoupit pro kontrolu endoskopii a kolonoskopii?

Já jsem měl za život kolonoskopii 2× a endoskopii 3× a mám jistotu, že jsem OK.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 198 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Kolonoskopie se nabízí jako druhá varianta (první variantou je test okultního krvácení do stolice) pacientům ve věku od 50 let, a to v intervalu 10 let.
https://www.vzp­.cz/pojistenci/pre­vence/preventiv­ni-prohlidky/kolo­noskopie
🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Když je to potřeba. Bez důvodu to nemá smysl.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Když máš akční trakčník, můžeš chodit furt!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Radši půjdu na hydrokolonterapii, kterou nehradí pojišťovny.
Náš pan učitel zemřel po nepovedené kolonoskopii.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jo, tomu rozumím, jako kdybych to říkal já. Podstoupit pro kontrolu prokontrolní kontroly kontrolu, muehehehe. 😉 😁 😁
JJ, není nad kontroly, revize atd., včetně jejich prověrek. A běda vám, BĚDA VÁM, jestli přijdu na to, že jsem něco podělal!!! 😉 😛

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Frekvence těchto vyšetření závisí na řadě faktorů, včetně věku, zdravotní historie, rodinné historie a příznaků, které pacient zažívá. Obecně se doporučuje, že zdraví lidé bez rizikových faktorů by měli podstoupit kolonoskopii poprvé ve věku 50 let a pak každých 10 let po tom, pokud nejsou nálezové. Pokud má osoba vysoké riziko vzniku kolorektálního karcinomu (například rodinnou historii), mohou být tyto testy nutné častěji.

Endoskopie se obecně provádí, pokud má osoba příznaky, jako jsou trvalé zažívací potíže, krev ve stolici, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti nebo obtíže při polykání. Frekvence tohoto vyšetření závisí na konkrétních obtížích a doporučení lékaře.

Vždy se poraďte se svým lékařem o frekvenci těchto vyšetření pro vás.ž

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

dust8: Jistotu nemáš! Měl jsem známého, který měl obojí za sebou + další vyšetření s negativním nálezem a pochvaloval si: Tak, a teď mám tak na pět let pokoj.
Asi za rok a půl (?) byl pryč. Rakovina.

Nový příspěvek