Asker1144

Kolik těchto živin přijímat při hubnutí ?

Dobrý večer, mám prosím dotaz. Rád bych zhubl 10–15 kg (mám nadváhu) a pořád nevím (nejsem si jistý) kolik procent přijmout denně při hubnutí bílkovin, sacharidů a tuků. Děkuji moc za Vaše rady.

Odpovědi
da ny

Bylo by dobré, „nasbírat“ nějaké informace.
Rozhodnout se a vybrat si takový stravovací (dietní) režim, který bude člověku vyhovovat.
Nehladovět (při malnutrici se tloustne….). Vybrat si „berličky“, které budou vyhovovat, zejména téměř bez energie (kcal/jouly), které zaměstnají žaludek mezi jídly.
Pídit se po % složení skladby stravy, při redukci hmotnosti je známkou nevědomosti.
DÚLEŽITÉ je vědět/rozhodnout, jak energeticky vydatná bude má strava. Tedy kolik energie (kcal/jouly) budu/mohu přijímat během redukce. Později v udržovacím režimu.
Každému vyhovuje něco jiného. Každé tělo reaguje jinak. Každý redukční program STOJÍ NA ODLIŠNÝCH ZÁKLADECH.
Někdo striktně hlídá tuk, jiný ne toik. Další omezuje významně sacharidy (u některých ketodiet na počátku redukce téměř úplně). Jsou lidé, kteří nejí žádné pečivo, přílohy. Jen velmi výjimečně. Sacharidy (ty potřebné) přijímají z ovoce a zeleniny (tu a tam zobnou kostičku hořké čokolády. cukrovinku v podobě bombonu, vlákninu jim obstará zelenina.
Člověk který redukuje a chce být zdráv, nepije žádné umělé limonády, sladké nápoje. Nejzdravější je voda, voda s citronem kapkou sirupu, neslazené čaje. Voda je někdy „těžká“ do žaludku, pomůže, když se převaří (vychladit, nebo pokojová). Někomu vyhovuje přemražená a následně rozmrzlá voda.
300g zeleniny denně je „ideál“ (syrová může být těžká, zejména v chladných měsících = pomůže lehce tepelně zpracovat).
Člověk by měl mít kolem 1g bílkovin, na 1 kg své hmotnosti DĚNNĚ. Při redukci 1.5 až 2 g denně!!! Bílkoviny pak pomáhají zredukovat/udržovat hmotnost. Docela dobře vykonají svou práci i bez fyzické aktivity. Pohyb je důležitý, zpevnit postavu cvičením je žádoucí (není třeba dřít ve fitness centrech). Cvičit doma a nachodit pár kilometrů.
Většina české populace má nedostatečný příjem bílkovin. Je dobré přijímat je z živočišné i rostlinné říše. Např. 100g masa (vysoko% šunky, ryb má kolem 20 g bílkovin, max. 24g).
PŘÍJEM BÍLKOVIN, ENERGIE lze snadno v počátcích uhlídat za pomoci tabulek (aplikace iv mobilu). HLÍDAT hlavně energetickou hodnotu denní stravy a rozložit do porcí, třeba po 3 – 4 hodinách.
Muž/žena má/nemá přirozenou denní fyzickou zátěž = výdej energie. Tomu odpovídá příjem. U sedavého zaměstnání a jízdy MHD je nízká. Kdo chodí pěšky a v práci má pohyb, může beztrestně zbaštit větší množství.
Na Vaši otázku neumím odpovědět. Nikdy mě % rozdělení strava nezajímalo. Když jsem trochu „nabrala“, věděla jsem, že jsem mlsala, jedla víc, než jsem měla. Ubrala jsem na energetické hodnotě ve stravě (omezila sacharidy a tuky).

NA INTERNETU je nepřeberné množství i užitečných informací.
Doporučení se různí.
Naše tělo by mělo pravidelně dostávat přiměřené množství všech potřebných živin, aby správně fungovalo. Vědci tato množství přesně stanovili pro různé věkové skupiny, podle pohlaví i míry tělesné aktivity. Takzvaná výživová doporučení slouží k tomu, aby obyčejný člověk věděl, jak si jídlo na talíři poskládat tak, aby bylo pestré a porce přiměřená.
https://www.nzip­.cz/clanek/172-slozeni-a-vyznam-jednotlivych-slozek-potravin

„L Základními složkami potravy jsou sacharidy (cukry), lipidy (tuky) a proteiny (bílkoviny). Správná a vyvážená strava obsahuje 60 % sacharidů, 25 % tuků a 15 % bílkovin. Každá samostatná potravina obsahuje různé poměry těchto složek a vodu. Například čistá šunka obsahuje téměř samé bílkoviny, olivový olej samé tuky a chléb převážně sacharidy.“
https://www.mte­.cz/stravovani/za­kladni-slozky-potravy

Příklad:
Osoba o hmotnosti 100kg by měla zbaštit denně 150g bílkovin (proteinů). Zdroje dohledatelné (/maso, tvaroh, vejce, luštěniny a sypký sušená, zdravý a přírodní protein, proteinové tyčinky (sledovat obsah proteinů a cenově přijatelné), Protein lze přidat pak do bílého jogurtu s ovocem a k jinému jídlu.
Více než 2g bílkovin na 1 kg hmotnosti denně, bez krutého cvičení (dělávají vzpěrači a svalové hory masa). se nnedoporučuje. Maximum je asi tak 1,8g bílkovin. U vyššího příjmu si člověk zničí /oddělá ledviny.

Themeansar

http://www.di­etologie.cz/

Filip84

O tom to vůbec není.

  1. Musíš se hýbat.
  2. Musíš se hýbat (máš babu?).
  3. Musíš se hýbat.
  4. Musíš přijímat méně energie, než vydáš.
  5. Musíš jíst pravidelně a kvalitně.

Ona to není žádná věda. Podváha, nadváha, prašť jak uhoď: musíš jíst pravidelně, pořádně, hromada toho musí být, aby se – taky – ta obesita lekla a utekla, že.

Jenže víš co, i když sežereš vědro řepy, budeš hubnout. Proč budeš hubnout? Protože v řepě toho moc není.

Masa a zeleniny můžeš sežrat (prakticky) kolik chceš, z toho tloustnout nebudeš, teda pokud nejsi kancelářská krysa, co po práci zakempuje do sedačky a čumí do Goebbelsovy skříňky. Ovoce můžeš sežrat relativně hodně, tloustnout budeš, hlavně, po sacharidech – tam brambůrky, tam čokoláda, tam takový ten „desert“, co toho je v Kauflandu celý chlaďák, jakože „pudding“, sračka nevídaná, jako! Nic, pořádný jídlo, vařit, žádné polotovary, žádné „chlazenky“, „krabičky“.

Jo, a nechtěj to včera. Trpělivost růže přináší.

lukasmikula

Zkusím odpovědět jednoduše: bílkoviny a tuky potřebujeme k životu, sacharidy ne. Jídelníček bych zásadně neměnil, jezte co máte rád, zaměřte se pokud možno na vyřazení jednoduchých cukrů (sladkosti, limonády,…). Je třeba omezit příjem. Pohyb, jak píše Filip není relevantní, musel byste cvičit opravdu hodně moc aby to udělalo rozdíl. Navíc, někteří lidé si zaběhají a pak to kompenzují tím, že snědí za odměnu víc jídla než spálili. Pohyb je skvělý a měl by ho dělat každý, ale pokud chcete hubnout, základem je prostě omezit stravu, to je celé.

Nejprve zjistěte, jak na tom jste. Každý den si stoupněte na váhu a zapište si údaj. Po týdnu udělejte průměr. Následný týden dělejte to samé, a potom porovnejte průměry. Tak zjistíte, jestli přibíráte, držíte si váhu nebo hubnete. Potom uberte denní příjem stravy o 10–20 procent a sledujte změny v dalším týdenním průměru. Pokud hubnete, super, pokud ne, musíte ještě ubrat.

Nikdy neubírejte naráz velké dávky, mohlo by vám to spíš ublížit (především z psychologického hlediska). Vyvarujte se extrémům, protože ty vedou k jojo efektu a rychle byste byl tam, kde jste začal.

Dělejte si deník a sledujte svůj příjem jídla. Spousta toho je o zvědomení toho, co jím, kolik toho jím a kdy to jím. Jezte tak, abyste 12 hodin denně nejedl, tedy skončit např. v 8 večer a začít až v 8 ráno. Dáte tak tělu čas k regeneraci.

Pokud to jde, vyvarujte se průmyslově zpracovaným potravinám a zařaďte si do jídelníčku maximum pestré vlákniny (ovoce, zeleniny, ořechy, bylinky, koření…) a kvašené produkty (kimčchi, kefír, kombucha…).

Sám jsem osoba, která zhubla spoustu kil a nenabrala je zpět. O čem to celé je? Nemůžete přemýšlet jen o tom, jak zhubnete, ale především i o tom co budete dělat, jakmile zhubnete. Tzn.

  1. Změřit a zvědomit aktuální stav
  2. Ubírat stravu a začít hubnout (cca 1–2kg měsíčně je optimální)
  3. Zamyslet se nad tím co jím a pomalu začít měnit jídelníček pro zdravý životní styl
  4. Pomalý přechod na sport (začít chůzí, jógou, co vás baví)
  5. Návyky, které vybuduji držet do konce života

Vždycky se ptejte „Můžu tohle dělat do konce života?“. Pokud je odpověď ne, pak je to špatná strategie. Hubnutí není krátkodobé řešení, ale životní styl.

Můžete mrknout i na podcast co jsem točil s Anetou Štěpánkovou na téma hubnutí. Případně jsem napsal průvodce hubnutí, je to zcela volně dostupné.

Snad vám něco z toho pomůže. Hodně štěstí.