Kepler

Kolik stupňů nad ideálním obzorem může nejvýše být Slunce na pólech a kdy?

Nejlepší odpověď
Dochy

23° 26' 14.675″ (zeměpisná šířka obratníku raka) o letním slunovratu na severu

(dtto pro jih o zimním slunovratu)

(možná to bude o nějakou tu tisícinku úhlové sekundy jinak kvůli změně polohy)

Kepler

Dochy: ano, to ale platí dnes, ale jak tomu bud v budoucnu? Zemská osa má precesi https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Precese_zem­sk%C3%A9_osy

Dochy

No, tak sis skoro odpověděl sám
„Celkově se úhel mezi ekliptikou a zemským rovníkem mění v rozmezí od 21,92° do 24,30°, a to s periodou přibližně 40 000 let“
Pokud to chceš přesněji, tak budeš muset hledat dál…