nyjono

Kolikaprocentní úrok se již považuje za lichvu?

Pokud toto není jasně dané, je tu poměrně velký prostor pro osobní názory a rozdílné postihování.

… hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru…

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-trestny-cin-lichvy

Nejlepší odpověď
Edison

Není to jasně dané. To posoudí soud.

Další odpovědi
Kepler

Co je lichva zákon jednoznačně nedefinuje a rozumně výklad tohoto pojmu ponechává judikatuře. (wiki) To je opodstatněné vzhledem k tomu, že situace na peněžním trhu se může měnit.

Mc Merkurion

… počti si: https://www.me­sec.cz/clanky/ob­cansky-zakonik-stanovuje-co-je-lichva-pomuze-to/

Pepa25

Jestli byl u nás někdy někdo odsouzen za trestný čin lichvy nevím, ale vloni jsem zaznamenal rozsudek Nejvyššího soudu, který shodil jako nemravný („zjevně příčí dobrým mravům“) úrok 110,47 % p.a. v judikátu sp.zn. 20 Cdo 2841/2018. Psali o tom také na Novinkách, viz odkaz.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/krimi/cla­nek/urok-110-procent-je-nemravny-zastal-se-nejvyssi-soud-dluznika-40268411

Edison

Keplere, co je lichva samozřejmě zákon definuje. Viz můj výpis z Tr.Záku.

Lgee

Myslím ze měl na mysli ze nedefinuje co je lichva v %. Úroků

Edison

To nedefinuje. Protože to není podstatné. To podstatné je v zákoně a o detailech rozhodne soud, jak jsem psal.

Lgee

Vždyť jo nedefinuje procento úroků takže to klidně může být 1%.

Edison

Ono totiž podstatou není to procento, to si klidně zcela dobrovolně a vědomě lze bez problémů skutečně dohodnout, v tom zákon nikoho neomezuje. Podstatou tr. činu je něco docela jiného a to v zákoně je. Není v zájmu zákona omezovat svobodnou vůli občanů nad nutnou míru.

Lgee

Prostě když využívá duverivosti a nouze aby poskytl půjčku tak je to lichva

Edison

Jo, tak nějak… Bez ohledu na velikost úroku.

nyjono

Ha ha ha, soud.
Např FÚ si počítá 14%. To se mi zdá celkem dost.
Ale soudit se s FÚ????

ivzez

FÚ nepůjčuje peníze, jde o penále za opožděný odvod.

nyjono

FÚ nepůjčuje, ale člověk v tísni třeba někidy nemá na včasné zaplacení daní. Např. když jeden rok se daří a druhý už méně a musí zaplatit zálohu z roku, kdy se dařilo víc.

Edison

Ti si jistě nic sami nepočítaj. Ti na to maj tabulky, čili ZÁKON. Ale nevím, co si podle tebe počítaj.