Lgee

Co je trestný čin lichvy?

Jde také o podvod? Nebo jde jen o velmi drahou půjčku?

Edison: moc nerozumim psanému slovu, takže nevím co je třeba pohledávka atp. Tak proto nevím jak to je jistě.

Nejlepší odpověď
Edison

A co takhle začít hledat sám???

Zákon č. 40/2009 Sb. Zákon trestní zákoník

Část druhá
HLAVA V
TRESTNÉ ČINY PROTI MAJETKU

§ 218
Lichva

(1) Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo

kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
  2. spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
  3. způsobí-li takovým činem jinému stav těžké nouze.

(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Zdroj: https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/zakladni-skutkova-podstata-lichvy-dle-218-odst-1-tr-zakoniku-77208.html

Další odpovědi
Rokio

Je to majetkový trestný čin.

ivzez

Trestný čin lichvy je trestný čin lichvy.

O podvod nejspíš nepůjde, protože žadatelé o půjčky
(většinou) obdrží potřebné informace předem.

Edison

Pohledávka – dluh, finanční závazek… Klidně můžeš dál použít k vyhledání významů pojmů některý z vyhledávačů.

zjentek

Tak tohle bude jistě vědět dudu, napiš mu. Je to finanční poradce. Tuším, že něco radil i tomuto serveru. Kterak si půjčit od Tomia O. Nevím, jde jen o tušení, zeptej se…