Kolik může průměrně darovat zdravý člověk kostní dřeně, aby neohrozil sám sebe?

Mají z toho dárcové i nějaký finanční bonus nebo jinou formu odměny (lázně, poukazy, potraviny…)? Je nějaká průměrná cena za nějakou jednotku/váhu kostní dřeně?
Provádí se to pouze na někteých specializovaných pracovištích? Víte někdo kde?

V rodině máme dlouholetého dárce krve, který možná díky tomu už nejednou někomu hodně pomohl, či snad zachránil život, ale také z toho má pěkné benefity.

Odpovědi
Rokio

Dárce jakékoliv krevní složky nemůže jít darovat neomezeně, ale je vždycky nějaká lhůta, po které zase může darovat. Ta lhůta je tak stanovená, aby se minimalizovali zdravotní rizika pro dárce.

Co se týče darování kostní dřeně, tak u ní nevím, jestli za ni náleží fin. odměna či nikoliv, ale vím jistě, že za darovnání krevní plazmy náleží finanční odměna.

Jinak nejsprávnější je darovat zadarmo, protože je to nejčestnější a navíc náleží za to sleva na dani a ocenění.