Avatar uživatele

Kolik má mafie podob? A kdo byl jejím zakladatelem? Dík

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Mafii jako takovou encyklopedie a naučné slovníky definují jako tajnou organizaci uspořádanou na principu klientelismu. Mafie vznikla na Sicílii a v jižní Itálii za napoleonských válek původně k udržení místního pořádku; zprvu ji vláda tolerovala, později se marně snažila její vliv zlomit. V důsledku italského přistěhovalectví se rozšířila i v USA. Mafie je rovněž název mezinárodních zločineckých organizací, konkrétně italské (Cosa Nostra ze Sicílie, Ndrangheta z Kalábrie, Sacra Corona Unita a Camorra), italsko-americké (asi 25 rodin), kolumbijské (Medellínský kartel a kartel Cali), mexické (šest velkých kartelů), ruské (asi 100 organizací se 700 vedoucími a 20 000 členy – významnou roli hrají kavkazské organizace), turecké (asi desítka kurdských klanů), japonské (Yakuza s asi 3 500 klany – největší Jamaguči Gumi, Inagava Kai a Sumijoši Kai), čínské (šest velkých triád, na Taiwanu Spojený bambus a Skupina čtyř moří, v Číně Velký kruh – největší zločinecké organizace na světě s asi 100 000 tzv. zasvěcenců). Předmětem zájmu těchto skupin organizovaného zločinu je zejména obchod s drogami, prostituce, pornografie, obchod se ženami, vydírání poplatků za tzv. ochranu, obchod se zbraněmi, krádeže aut a podobně.

Slovo mafie vzniklo podle některých pramenů ze starého sicilského přídavného jména mafiusu, které má kořeny v arabském mahjas, což znamená něco ve smyslu agresivní, chvástavý, či vychloubavý. Doslovně přeloženo naparovat se, ale může to také znamenat opovážlivost nebo odvahu.
Mohlo se také jednat o původní slovo maffia nebo mafia, které v italském dialektu znamenalo chudoba, bída, nouze. Ve staré toskánštině existovalo slovo malfusso, což se zpravidla překládalo jako nevěřící nebo zločinec.
více link

Zdroj: http://www.info-koktejl.cz/dej iny-historie/organizovany-zloc in/mafie-aneb-konvencim-a-spol ecnosti-navzdory/

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.