Kepler

Kolik má kůň koní?

Určitě to bude víc než jeden (1 k = 736 W), uvážíme-li, kolik toho dokáže utáhnout. Uveďte aspoň kvalifikovaný od­had.

Nejlepší odpověď
orwell

Nula (když se fláká) až prý 15 i více! Tady máš zdroj a studuj 🙂
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/kolik-ma-kun-koni

Další odpovědi
Emefej

V sovětské literatuře se uvádí, že výkonu 1 л.с. (лошадиная сила) dosahuje průměrný sovětský kůň na každých 500 kg své tělesné hmotnosti. O imperialistických koních se autor nezmiňuje.

Zdroj:

PERELMAN, Jakov Isidorovič. Zajímavá mechanika. Praha: Naše vojsko, 1953

annas

Kolik má kůň koní, je vysvětleno na stránce Ptejte se knihovny.

"Schopnost zvířat vyvinout na krátkou dobu několikanásobný výkon znamená velkou přednost před mechanickými motory.

Na hladké silnici je lepší auto před vozem taženým dvěma koňmi. Avšak na písečné cestě takové auto může uvíznout, zatímco pár koní je schopen, když je potřeba, vyvinout výkon 15 i více koňských sil.

Při srovnávání živých a mechanických motorů musíme mít na paměti, že tah více koní se neskládá podle pravidel aritmetického sčítání. Dva koně netáhnou dvojnásobnou silou jednoho koně; pět společně táhnoucích koní vyvine jen tři a půlnásobný tah, protože zapřažení koně si vlastně překážejí.

Vlastnost, kterou se mechanický motor liší od živého, je schopnost soustředit obrovské výkony v malém objemu. Kdysi u parního stroje připadalo na jednu koňskou sílu 100 kg váhy.

Pro jednoduchost ztotožníme výkon jedné koňské síly s výkonem koně. U koně připadá jedna koňská síla na 500 kg váhy (střední váha koně), naproti tomu v mechanickém motoru připadá jedna koňská síla na 100 kg váhy. " atd,

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/kolik-ma-kun-koni

„Kdyby kůň o své síle věděl, nikdo by na něm neseděl. Jeho síla se pozná na dlouhé cestě.“

pepe88

Záleží, jak je na tom se srdečním svalem.

Kepler

Emefej: tak to byli sověti nezvykle skromní. Asi brali za základ koně krmené v kolchozech 🙂