nelka007

Jaký je původ slova pegas a co to přesně znamená? Nebo z čeho to slovo vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

„Pegas (řecky/latinsky Pégasu/o/s) je mýtický okřídlený kůň. Hrdé a krásné zvíře řeckých bájí, jež je opředeno tajemstvím.
Už původ Pegase není jednoznačný. Jedna verze praví, že byl zrozen u pramene mýtického jezírka (pramen – řecky Pégé). Jiný příběh, který o bájném tvorovi vypráví častěji, popisuje Pegase jako syna boha moří Poseidóna a šeredné Medúsy. atd.“

http://www.zi­vocich.com/clan­ky/zivocich-mytologicky-a-zahadny/d:opreden-myty-okridleny-kun-bajny-pegas

Kottův Česko-německý slovníku uvádí .
Pegas-us, okřídlený kůň z krve Medusiny.

Doplňuji od Bedřicha Fučíka z knihy Zakopaný pes

„Persesus uřízl spící Medúze hlavu, z jejího těla vyskočil krásný okřídelný kůň. Dostal jméno Pegas, protože byl zrozený blízko pramenů (pégaí) oceanů. Pdivuhodný kůň se vznesl rovnou na Olymp.“

Platí však, že Pegas s roztaženými křídly jse stal znakem poezie a umění, jeho soška stávala na hrobech básníků.

--
Jak je to časté, informace o původech v mytologii či pověstech se často liší.

Další odpovědi
fcoop

Pegas (řecky Pégasos z původního πηγή pégé pramen, latinsky Pegasus) je v řecké mytologii okřídlený kůň, syn boha moří Poseidóna a Medúsy.

Mýtus pravděpodobně pochází z chetitské mytologie (Pihassassi).

Vyprávění o jeho původu se liší. Podle jednoho z nich vyskočil Pegas z těla své matky Gorgony Medúsy poté, co jí Perseus uťal hlavu. Jiná verze vypráví, že vyskočil ze země, na níž dopadla Medúsina krev.

Prý uměl létat rychle jako vítr, žil na vysokých horách, zejména na Parnasu ve Fókidě nebo na Helikónu v Bojótii.Celý život pomáhal nemocným dětem a chránil všechno živé).Sám se pojmenoval Pegas a od té doby se všichni okřídlení koně nazývají pegasové.Žil na hoře Olymp. Net)

http://web.ff­.cuni.cz/usta­vy/usj/vape/Chet_glo­sar.pdf

Kepler

Pegas je okřídlený kůň z antické mytologie. Je po něm pojmenováno i souhvězdí.