Lukas27

Kolik knih přečte pruměrný Čech za rok?

Nejlepší odpověď
marci1

Z dat r. 2018 vyplývá, že každý Čech přečte za rok asi 12,5 knihy. 🙂
https://www.re­flex.cz/clanek/za­jimavosti/96196/253-svazku-v-domaci-knihovne-prumerny-cech-neni-jen-muzikant-ale-i-ctenar.html

Další odpovědi
Disraeli

V takových statistikách jsou lidé, kteří přečtou hromadu desítek i stovky knih ročně (minority), pak takoví, kteří jen pár málo a pak ti, co nečtou nic nebo téměř nic… jinak řečeno to ta minorita (vášnivých čtenářů) rozdělí mezi ty ostatní (nečtenáře a „drobné“ čtenáře). Čili jeden jedinec-čtenář „rozdá“ své přečtené knihy i mezi 20 lidí.
Navíc není taky důležité kolik toho pře/čte (jako je, ale na tak moc), jako spíš JAK to čte a CO čte.

Pohybuje se to, ale je to údajně 10+ knih za rok (mírně nad deset). Průměrný Čech si naopak koupí jen asi 2 až 3 knihy za rok (2,5)… což se mi zdá nesmyslné (málo), vzhledem k tržbám a vůbec obratům knihkupců, antikvariátů a bazarů knih. V Česku se prodá několik desítek milionů knih ročně – s přehledem – takže 2 knihy na člověka nějak nevychází. Nevím číslo, ale je to určitě mnohem víc, než 20 miionů ks (logicky na 10,5 mil. obyvatel). Tipoval bych klidně i tak 100 milionů.

led

Rôzne verejné údaje vychádzaju zo štatistík, štúdií a počtu predaných papierových a elektronických knih. Ale štatistiky a štúdie berú informácie z vybranej vzorky obyvateľstva a oficiálnych dat predaných kníh a požičaných kníh v požičovňách a túto dielčie informáciu prepočítavajú na celé obyvateľstvo. Ale v skutočnosti je takáto informácia skresľujúca.
Na otázku, koľko knih prečíta priemerný Čech za rok, (len Čech, alebo aj Moravák, alebo obyvateľ Českej republiky?) možno počítať len odhadom. Ak dáme bokom Bibliofilov, ktorých čítanie v priemere 2 dni= 1 kniha (bez ohľadu na formát a médium) je súčasťou ich života a „analfabetov“ ktorí beletriu odhadzujú bokom, ľudí, ktorí nevedia alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu čítať (pre nich je možnosť „čítať“ počúvaním audioknih) a pasívnych čitateľov ktorí prečítajú menej kníh než majú prstov na rukách, ostáva nám v priemere 1 milion naozaj aktívnych čitateľov (poslucháčov) s 25–40 knihami (nadobudnutými akýmkoľvek spôsobom) za rok a 2 miliony s menej ako 5 knihami za rok.
Tento odhad nepovažujte za oficiálny, ale len ako matematickú hru s mnohým štatistikami súčasnosti a minulosti. Snažila som sa vynechať komerčné reklamné štatistiky, ktoré sú len snom tržieb kníhkupectiev a nakladateľstiev.

Kelt

Určitě se dá zjistit počet prodaných knih a počet vypůjčených knih, u těch elektronických by to mohlo být také podchyceno. Ale počet přečtených knih s tím nemusí souviset. Koupíme knihu a dáme ji jako dar, nebo si ji koupíme sami a kniha leží v knihovně. Bohužel průměrný Čech se spíš dívá na televizi než že čte.

Filip84

Ad Disraeli:

Ale to je, přeci, statisticky naprosto irrelevantní, protože skutečnost, že si knihu koupím, neznamená automaticky, že jí také přečtu, a naopak, abych přečetl knihu, nemusím jí koupit – mohu jí ukrást, mohu si jí půjčit v knihovně, mohu si jí (legálně či nelegálně) stáhnout z internetu, nebo přečíst online.

Takto pojatá statistika nemá žádnou relevanci.

Je určitý, statisticky podchycený, počet výpůjček, plus prodej knih, ovšem ty kupují i právnické osoby, knihovny, jsou povinné výtisky, to opravdu takto nelze pojímat.

Disraeli

Taky je možné že plno těch knih nekupují lidé, ale organizace/firmy – samotná knihkupectví, knihovny, opakované prodeje jedné a té samé knihy… ale to je taky irelevantní. Protože tohle se tam nezapočítává.
Navíc statistiku o prodeji knih jsem niajk nespojoval s tím, kolik knih Češi přečtou (jakože by to spolu mělo souviset). Vůbec sem nikde nenazančoval, že by se počet přečtených knih měl odvíjet od počtu prodaných knih (přestože by tomu tak opravdu mohlo být). Je to prostě další statistika a zajímavost, kterou jsem uvedl. Já jsem srovnával tvrzení/statistku, že si průměrný Čech koupí asi 2 knihy za rok se faktem, že se v ČR prodá velká spousta desítek milionů knih… a tohle mi nevychází. Statistika kolik knih si ročně koupí Čech nevychází z toho, že se analytici ptají lidí a dělají průzkum kolik knih si koupí, ale naopak vychází ze statistik prodaných knih…

A i ty statistiky ((kterých je víc) o tom, kolik knih se ročně přečte, často nevychází z oslovení čtenářů, ale právě třeba ze statistik prodaných (a taky půjčených) knih. Takže, přestože jsem na tohle v odpovědi nenarážel, tak ano, může skutečně počet přečteých knih vycházet z počtu prodaných (a zároveň půjčených) knih … takže by jich i zde mělo být ještě víc, než jak to uvádí statistiky.