Kelt

Kolik je to těsně v kosmickém měřítku?

Takže v tomto článku
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/zemi-tesne-minul-asteroid-velikosti-autobusu-40337347#seq_­no=7&dop_ab_va­riant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.web.nex­ttoart&dop_req_id­=Cj8i6JR0nPx-202009250941&­source=article-detail
se píše, že to bylo 22 000 km. Asteroid byl sice velký jako autobus a v atmosféře by shořel a nevím, co by se ještě mohlo stát. Ale to těsně mi připadá v tomto měřítku, že někde v Austrálii se srazí auto chodce nebo cyklistu a Kepler ve Valmezu si řekne, jaké měl štěstí, že to bylo těsně vedle. Tak díky.

Odpovědi
Pepa25

Near-Earth object – sledují se předměty do vzdálenosti 1,3 AU
Potenciálně nebezpečná planetka (PHA) = blíže než 0,05 AU (přibližně 7,5 milionu km).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Potenci%C3%A1ln%C­4%9B_nebezpe%C4%8Dn%C3­%A1_planetka

Kepler

Pro mně by nebylo těsně vedle, ani kdyby ožrala na kole zaparkoval v Bečvě u starého mostu.
Musíš myslet v měřítku: 22 000 km nejsou ani dva průměry Země. Ve stejném měřítku by bylo těsné, kdyby meteorit dopadl na zem 3 m od tebe.

Dochy

Kepler: Myslím, že kdyby meteorit o rozměru autobusu dopadl 3m od Kelta, nebralo by se to jako těsně, ale jako přesný zásah. 😉