Avatar uživatele
Kotja

Kolik dnešních korun má stejnou kupní sílu jako kuruna z roku 1936?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Alesh, aliendrone před 1344 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

To se dá těžko určit, ale za první republiky bylo možné koupit buřta za dvacet haléřů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Tak nějak přibližně tehdejší 1 koruna odpovídala 15Kč dnešním (hrubý nástřel, je třeba vzít v úvahu i jiné věci).
Přepočet z údajů z roku 1937, kdy 1l plnotučného mléka stál 1,45Kč a 1kg másla 12 korun. To by odpovídalo dnešnímu mléku za necelých 21,75 a máslu (čtvrtce) za 45.
Jenže…
Musíš vzít v potaz fakt, že tehdy se prodávalo máslo 100%, ne jako dnes 82% a mléko taktéž bylo mléko, nikoliv 5let stará srajda, každý rok přepasterizovaná (ale s cenou za 14)! Kupříkladu dnešní plnotučné „farmářské mléko“ z obchoďáku stojí skoro 30/l a to ZDALEKA není takové, jako když ho koupíš přímo od farmáře. A s máslem (s cenou za 250g přes 60–70Kč) platí to samé, do skutečného másla má ještě daleko. Je to prostě komplikované. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Takové přepočítávání je ošidné. Nalezl jsem, že v roce 1936 stála kostka másla (250g) v průměru 5,40 Kč. To je zadarmo, že? Taky jsem dohledal, že tehdy průměrná hodinová mzda dělníka v Schichtově továrně na mýdlo činila 4,2o Kč.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Není možné určit, protože se od té doby neměří jednodným způsobem cenová hladina.
Porování konkrétních výrobků je možné, ale ošidné: třeba chléb stojí 10× víc, ale jiné výrobky třeba 50× víc.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Aliene, řešils někdy co je máslo a jak se vyrábí? 82% má proto, že při výrobě se zkrátka ten tuk doluje víceméně z vodného roztoku (mléko, resp. smetana) a za normálních okolností zkrátka těch zbylých 18% vody nepustí. To platí teď stejně jako před 100 lety. Pokud chceš 100%, tak se to řeší dalším tepelným zpracováním a pak se tomu říká přepuštěné máslo nebo ghí.

před 1344 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Jinak máslo kupuju zásadně jen to, za které se výrobce nestydí a poctivě se uvede na obalu. Mám jednoho, jehož máslo mně snad ještě nezklamalo a několik vytipovaných náhradníků, pokud je můj favorit nedostupný. Jen ne Belgické nebo Polské (a pokud je uvedeno vyrobeno v EU pak je to téměř jistě právě Belgie nebo Polsko)

před 1344 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kotja

Elkon: Nevím kolik vážil tehdejší špekáček, ale vychází mi to kolem 150 dnešních korun, použijeme-li něco přes 100g na špekáček, což jsem našel při zběžném googlení.

před 1344 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek