JežíšKristus

Kolik by stála digitalizace české státní správy?

Oligarcha ji zdražil během korona krize o 80 mld. Kč. Dobrá práce. Je na čase zřídit Ministerstvo IT, jak navrhuje Bartoš?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ministerstvo informatiky jsme už měli, v letech 2002 – 2007. Jeho rozpočet byl např. v r. 2006 jen cca 0,9 mld. Kč. Je pravda, že od jeho zrušení digitalizace kulhá, digi OP má minimum lidí, nyní to státu pomáhá zachraňovat bankovní identita ( s výjimkami – díky koroně nebylo potřeba vloni poprvé podepisovat daňové přiznání speciálním certifikátem). Není to ale hlavně o penězích, ale přístupu. Piráty nemusím, ale kéž by v rámci koalice na digitalizaci tlačili!

Další odpovědi
aliendrone

Digitalizace státní správy je v principu SKVĚLÁ myšlenka, hned z první bych byl PRO všemi desíti, jenže…
Vzpomínám na mládí, kdy v souvislosti se zaváděním výpočetní techniky bylo všude plno jásání o tom, kolik to (navzdory nákladům) ušetří a jaká to bude pohoda, když všude bude ta „kouzelná věc“ jménem POČÍTAČ. :)

Podobně jsem si kdysi naivně myslel, že Evropská zloUnie je skvělá idea, ale jako se vším – HODNĚ záleží na způsobu provedení. Představa, že úřednické líné lemply/darmožrouty počítač připraví o korýtko a „vše bude rychlé, efektivní a krásné“ se V PRAXI projevila tak, že nyní (po vynaložení ohromných nákladů) máme „úřednické líné lemply/darmožrouty S POČITAČEM“ a k tomu přirozeně i NAVÍC spoustu opruzů (je mi líto pane, ale POČÍTAČ nám nejde/udělal chybu/atd. atd…", jistě znáš. :(

Víš, on v zásadě ani tak NENÍ problém „digitalizovat“, ale CO S UVOLNĚNÝMI DARMOŽROUTY? Pošleš je na pracák? (STATISÍCE lidí!!) To asi ne. Nebo jim zřídíš jiná koryta (tak jak se to „řeší“ dnes)? To pak ale postrádá smysl, bo NIC neušeříš. :(

Navíc vezmi v potaz fakt, jak to v REÁLU funguje. Možná si nepamatuješ JAK probíhala digitalizace pouhopouhého blbého registru vozidel a kolik nás stála. A ty bys chtěl digitalizovat CELOU státní správu? ROFL! Nebyla by jednodušší (a se STEJNÝM efektem) globální termonukleární válka? ;) :D :D

Jasně, digitalizovat se MUSÍ (a bezpochyby jednou BUDE!), jiná cesta není. Jen si říkám, zda-li je na to za STÁVAJÍCÍ situace a podmínek vhodná doba. Jde totiž o to, že nová garnitura chce:

  1. napumpovat do ekonomiky enormní částku
  2. zároveň nezvyšovat daně a poplatky
  3. snížit státní dluh a deficit rozpočtu – no tohle poslední…, POKUD se bude vztahovat VÝHRADNĚ na covidový rok 2020, tam to bude easy (byly bezprecedentní výdaje), pokud ale na roky PŘED ním, tak na to si zamlouvám první řadu s popcornem! ;) :D :D