když vypnu hlavní pojistky a střelí do baráku blesk spálí mi to všechno co mám zapojené v zásuvkách?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Čistě teoreticky ano. Jde o to, že hlavní pojistky-jistič přeruší pouze fázi, přičemž nulák je stále zapojený, taktéž uzemnění.
Nebudu se zde nyní bavit o tom, že blesk si hledá nejkratší cestu k zemi a tudíž by šel rovnou do země, ale známe plno případů různžch anomálíí.
Nejjistější je odpojit od zásuvky přímo ten spotřebič, u televize včetně antény.

Další odpovědi
Bumbes

Zde je minulá „blesková“ debata:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uz-vam-nekdy-po-blesku-shorela-zarovka

Blesk může zaútočit i zpětně přes uzemnění…

KdoSiOdJinud

Pokud blesk neprorazi (vypinaji se jistice) jistic. tak by to melo byt. co se tyce prichodu blesku zvenci (kdyz uderi napriklad do elektrorozvodu) v poho. Ale na strese je pak treba antena > televize atd…

Je to urcite dobry napad, ale pozor, odpoji se tim i lednicka, mrazak atd… pri delsim odpojeni to neni zrovna „fajn“

mosoj

Pokud by byl zásah přímo do elektrického vedení v baráku nebo těsně vedle, nepomůže Vám nic, mimo úplného odpojení od sítě a i tak hrozí zničení spotřebičů elektromagnetickou indukcí. Většinou se nejedná o přímé zásahy do vedení, ale o elektromagne­tickou indukci do všeho co je vodivé při zásahu bleskem stromu nebo i „jenom“ do země. Pokud je přímý zásah, vypadá to jinak než je pouhé zničení součástky v elektrospot­řebiči. Dokáže to vytrhat i elektrické rozvody ze zdi.